Opracowano rewolucyjny test, który wykrywa wszystkie rodzaje raka

Reklama

czw., 12/06/2018 - 21:17 -- zzz

Naukowcy stworzyli test, który pozwala zdiagnozować wszystkie rodzaje raka. Oparty został o unikalną sygnaturę DNA, która wydaje się być powszechna w różnych typach nowotworów. Test musi przejść przez badania kliniczne, zanim zostanie oddany do użytku.

 

 

 

 

Każdy rodzaj raka posiada specyficzne cechy genetyczne. Test wykrywający jednego raka może nie zdiagnozować innego. Naukowcy od dawna szukają wspólnego mianownika wśród nowotworów, aby opracować narzędzie diagnostyczne, które będzie można zastosować we wszystkich typach.

 

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Queensland wykazały, że nowotworowe DNA tworzy unikalną strukturę po umieszczeniu w wodzie. Struktura ta jest identyczna bez względu na rodzaj nowotworu – może to być rak piersi, prostaty, jelit lub chłoniak. Badacze wykorzystali to odkrycie do opracowania testu, który może zdiagnozować rakowe DNA w ciągu 10 minut.

 

 

Współczesne metody wykrywania raka wymagają biopsji tkanek - zabiegu chirurgicznego w celu pobrania tkanki z guza pacjenta. Badacze poszukiwali mniej inwazyjnego testu diagnostycznego, który umożliwi wykrywanie nowotworów już na wczesnym etapie. Możliwość taką daje płynna biopsja, wykrywająca nowotworowe DNA we krwi.

 

 

Opracowany przez naukowców test jest podobny, ale wiąże się z inną metodą wykrywania. Niemal wszystkie komórki w ciele człowieka posiadają takie samo DNA. Badania wykazały, że rozwój nowotworu przeprogramowuje DNA. Zmiany te są szczególnie widoczne w grupach metylowych.

 

Charakterystyczny wzór metylacji DNA jest kluczowy dla regulacji jego mechanizmu i utrzymywania swojej funkcji. Jest także odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie genów. Modyfikacja tego schematu jest jednym ze sposobów, w jaki komórki nowotworowe regulują swoją proliferację.

 

Choć wzór metylacji był już wcześniej badany, jeszcze nigdy nie zwrócono uwagi na jego oddziaływanie na wodę. Z pomocą transmisyjnej mikroskopii elektronowej, naukowcy dostrzegli, że nowotworowe fragmenty DNA przybrały w wodzie postać trójwymiarową.

Następnie badacze odkryli, że nowotworowe DNA silnie wiąże się z cząstkami złota, które powoduje widoczne zmiany koloru. W ten sposób opracowano rewolucyjny test, który wykrywa rakowe DNA w krwi i tkance – wymaga on niewielkiej ilości oczyszczonego DNA, zmieszanego z kilkoma kroplami roztworu cząstek złota. Obserwując zmiany koloru można zidentyfikować nowotworowe DNA gołym okiem w ciągu kilku minut.

 

Test działa również w przypadku wykrywania elektrochemicznego, gdy DNA jest przyłączone do płaskich elektrod złota. Rakowe DNA silniej wiąże się ze złotem niż normalne DNA. Metoda elektrochemiczna jest bardzo czuła i mogłaby zostać wykorzystana jako narzędzie diagnostyczne.

Naukowcy przetestowali dotychczas ponad 200 próbek tkanek i krwi i wykrywali raka z 90% dokładnością. Badania te obejmowały raka piersi, prostaty, jelit oraz chłoniaka. Opracowany test prawdopodobnie działa na wszystkich typach nowotworów, ponieważ ich wzory metylacji są do siebie zbliżone. Naukowcy muszą przeprowadzić dalsze analizy z większą liczbą próbek, aby wykazać, że test jest gotowy do badań klinicznych.

Autor: 
John Moll
Źródło: 

tylkonauka.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama