EKSTRADYCJA ŻYDOWSKIEGO ZBRODNIARZA POLAKÓW STEFANA MICHNIKA (SZECHTERA) W TOKU

Reklama

śr., 12/05/2018 - 07:50 -- zzz

– Prokuratura prowadzi odpowiednie działanie, aby jak najszybciej doszło do ekstradycji Stefana Michnika. Tego domaga się elementarna sprawiedliwość. Błędem było to, że przez 30 lat wolnej Polski takich zbrodniarzy nie ścigano – powiedział w „O co chodzi” (TVP Info) prezes IPN dr Jarosław Szarek, komentując sprawę ścigania byłego komunistycznego sędziego – Stefana Michnika, który mieszka w Skandynawii.

Na początku listopada Wojskowy Sąd Okręgowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego Stefana Michnika. Przyrodni brat Adama Michnika podejrzany jest o popełnienie w 1952 i 1953 roku w Warszawie trzydziestu przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne, wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. W ocenie prowadzącej śledztwo prokuratury IPN w Warszawie przestępstwa te polegały m.in. na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego: m.in. kuriera 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa oraz jednego z żołnierzy ZWZ, Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 

Stefan Michnik mieszka obecnie w Szwecji i co najmniej od 2008 r. unika jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą polską placówką dyplomatyczną. Nie odbiera również korespondencji kierowanej do niego w śledztwie. 

Dr Jarosław Szarek, pytany o postępy w sprowadzeniu Stefana Michnika do Polski, powiedział, że odpowiednie działania prowadzi pion śledczy IPN. – Tego domaga się elementarna sprawiedliwość. Uważamy, że w przypadku tych przestępstw nie ma przedawnienia. Błędem było to, że przez 30 lat wolnej Polski takich zbrodniarzy nie ścigano – powiedział prezes IPN.

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

tvp/plportal.pl

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama