WZROSŁY REZERWY ZŁOTA, ALE TYLKO CYFROWO. POLSKIE ZŁOTO W RĘKACH BRYTYJCZYKÓW

Reklama

wt., 11/20/2018 - 08:11 -- zzz

Narodowy Bank Polski zwiększył rezerwy złota. Złoto zyskuje popularność wśród inwestorów indywidualnych. Warto uwzględnić je w portfelu dywersyfikując swoje oszczędności. Niemal całe złoto, ponad 100 ton zdeponowane jest w skarbcu Banku Anglii. Tylko 5% znajduje się w Polsce.

Na koniec września wartość złota w oficjalnych rezerwach NBP wyniosła 4438,9 mln dol. wobec 4357,5 mln dol. miesiąc wcześniej" - podaje bankier.pl. Na koniec września NBP posiadał 3,751 mln uncji złota. To więcej niż na koniec sierpnia, kiedy w skarbcu odnotowano o 140 tys. uncji mniej. Oznaczałoby to, że we wrześniu NBP nabył 4,34 tony złota, powiększając rezerwy do 116,66 ton.

 

 

Złoto zawsze w cenie

Złoto słynie z tego, że utrzymuje swoją wartość, opierając się inflacji czy wahaniom kursu dolara amerykańskiego. Należałoby rozważyć więc zakup złota szczególnie, gdy sytuacja na rynkach staje się niepewna. Co leży u podstaw stabilnej wartości złota? Szacuje się, że 1/3 wydobytego kruszcu - jako rezerwa walutowa - jest niedostępna dla inwestorów i wykupiona przez banki centralne stanowiąc zabezpieczenie realnej wartości papierowego pieniądza. Niezależnie od decyzji polityków, ilością złota nie da się manipulować, a na dodatek jest ono akceptowalną w każdym miejscu na świecie formą kapitału. Cenyzłota w krótkim terminie podlegają wahaniom, w dłuższym okresie czasu cena złota często zależy od inflacji w światowej gospodarce. W ostatnich latach banki centralne utrzymywały bardzo niskie stopy procentowe i jeśli zaowocuje to wzrostem inflacji w przyszłości, powinno sprzyjać cenom metalu.

Inwestycje długoterminowe

Inwestycja w złoto fizyczne - numizmaty, monety bulionowe czy sztabki - ma swoje atuty. Dla części osób liczy się fizyczny wymiar inwestycji i jeśli ma ona mieć charakter bardzo długoterminowy, przy odpowiednim zabezpieczeniu taka forma może być uzasadniona. Stając się posiadaczem cennych monet lub sztabek, trzeba jednak pomyśleć o ich przechowywaniu, najlepiej w sejfie lub skrytce bankowej, co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku tego sposobu inwestowania pieniędzy, zysk pojawi się tylko w momencie, w którym cena złota wzrośnie, a my zdecydujemy się na jego sprzedaż.

Inwestycje krótkoterminowe

Osoby, które są zainteresowane inwestycjami krótkoterminowymi i możliwością zarobku zarówno na spadkach jak i wzrostach cen, powinny zwrócić się w kierunku instrumentów finansowych opartych

o złoto, takich jak kontrakty CFD. Inwestorzy mają dziś możliwość zawierania transakcji na tych samych platformach, na których mogą też kupić akcje producentów złota czy fundusze inwestycyjne.

 

Naiwnowść polskiego rządu w elektroniczny zapis cyfrowy

Polski rząd bezgranicznie ufa Brytyjczykom, zadowalając się bezwartościowym zapisem cyfrowym z komputera. UK nie jest już mocarstwem, a po wyjściu z Unii Europejskiej kraj może pogrążyć się w kryzysie. Już raz w historii Anglicy nas okradli, kiedy zdeponowane złoto w zostało skonfiskowane z tytułu udziału polskiego wojska w obronie Anglii. Polacy bijąc się o Anglię, zapłacili za każdy pocisk wystrzelony w kierunku niemieckiego samolotu. Zapłaciliśmy nie tylko krwią w Bitwie o Anglię, ale także żywym złotem. Zapłaciliśmy za każdy mundur, za każdy nabój, za każdy uszkodzony lub strącony samolot. Wielka Brytania nie tylko nas zdradziła w Jałcie, ale również ograbiła. 

 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama