Nie żyje Stan Lee- twórca komiksowych bohaterów

Reklama

wt., 11/13/2018 - 19:56 -- koscielniakk

Jak podały amerykańskie media, Stan Lee, światowej sławy scenarzysta, redaktor i wydawca Marvel Comics, osoba stojąca za powstaniem niezliczonej liczby bohaterów uwielbianych przez miłośników komiksów na całym świecie, zmarł w wieku 95 lat w poniedziałkowy poranek w Los Angeles.

Lee był twórcą i współtwórcą wielu bohaterów komiksowych takich, jak m.in. : Spiderman, X-Men, Black Panther, Iron Man, Fantastyczna Czwórka, Niewiarygodny Hulk, Daredevil.

Własną pracą oraz dzięki współpracy z artystami i pisarzami m.in. Jackiem Kirby i Stevenem Ditko „wystrzelił” wydawnictwo Marvel na kosmiczne wyżyny. Mało znana firma stała się największym wydawcą komiksów na świecie, a potem multimedialnym gigantem.

Biedny syn imigrantów

"Czasem myślałem, że to, co robię nie jest aż tak ważne. Ludzie konstruują mosty, prowadzą badania medyczne, a ja piszę opowiadania o wymyślonych kostiumowych postaciach dokonujących niewiarygodnych, zwariowanych rzeczy. Ale chyba zrozumiałem, że rozrywki nie należy tak szybko odrzucać", powiedział w 2014 roku w wywiadzie dla Chicago Tribune.

Urodzony jako Stanley Martin Lieber 28 grudnia 1922 roku, wychowywał się w biedzie w Washington Heights, gdzie jego ojciec- imigrant z Rumunii- pracował jako robotnik w przemyśle tekstylnym.

W 1939 roku rozpoczął pracę jako chłopak na posyłki w Timely Comics.

Dwa lata później napisał dwustronicowe opowiadanie do 3. numeru Kapitana Ameryki (Captain America) i wtedy po raz pierwszy podpisał się jako Stan Lee.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama