Bociany z Polski nie dolatują do Afryki. 1300 straciło życie w Bułgarii

Reklama

wt., 09/25/2018 - 18:06 -- zzz

Naukowcy założyli w tym roku nadajniki GPS-GSM 54 ptakom. Monitorując ich przelot uzyskali wstrząsające dane. Jak dotąd śmierć poniosły 23 z monitorowanych bocianów. Podążając śladem ich przelotów badacze odkryli przerażające miejsce w Bułgarii.

 

Wiele mówiło się o polowaniach, jakie odbywają się m.in. na bociany na Bliskim Wschodzie. Jednak okazało się, że życie stracił tam tylko jeden z monitorowanych ptaków. 22 bociany nigdy nie wyleciały z Europy i najprawdopodobniej tylko 4 padły ofiarą drapieżników. Większość z nich straciła życie na wysypisku śmieci nieopodal bułgarskiego miasta Burgas.

Naukowcy odwiedzili miejsca, w których ginęły bociany. Znajdowały się one w Polsce, Rumunii i Bułgarii. Sprawdzali je m.in. badacze z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wielu z ich działa w grupie o nazwie Farmland Ecology Group. W ten sposób odkryto przerażające miejsce!

 

Naukowcy szacują, że w jednym miejscu w Bułgarii mogło zginęło ok 1300 bocianów. Ich cmentarzyskiem jest wysypisko śmieci, które ptaki te masowo wybierają na miejsce postoju w trakcie jesiennych migracji. Zwierzęta giną rażone prądem, miejsce to jest bowiem okrążone przez słupy wysokiego napięcia.

Na miejscu udało nam się odnaleźć jednego z martwych płatków z naszym nadajnikiem. Leżał na siedmiu innych ciałach bocianów. Sprawdziliśmy 10 słupów wysokiego napięcia w okolicy i odkryliśmy 130 martwych ptaków. Obok wysypiska takich słupów jest aż 100. To może znaczyć, że zginęło tutaj aż 1300 bocianów – czytamy we wpisie Farmland Ecology Group.

Naukowcy relacjonują, że śmiertelnie porażone prądem zwierzęta stają się pożywieniem dla żerujących na wysypisku zwierząt. Podkreślają, że tworzy to makabryczny widok.

Prawdziwe zagrożenie dla migrujących ptaków jest tutaj, w Europie. Powinniśmy najpierw zabezpieczyć nasze własne podwórko – kończą swój wpis naukowcy, zadając kłam stereotypowi, że najniebezpieczniejsza dla bocianów jest podróż przez tereny Bliskiego Wschodu.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

o2/plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama