Każdego dnia wwożono do Polski średnio aż po 400 ton niemieckich śmieci

Reklama

pt., 07/13/2018 - 06:28 -- zzz

Ministerstwo Środowiska właśnie oficjalnie potwierdziło, że w 2017 roku do Polski wwieziono łącznie 377,7 tys. ton śmieci. To grubo ponad dwukrotnie więcej niż w 2015 roku. Najwięcej śmieci przyjechało do nas z Niemiec - 145,8 tys. ton. To oznacza, że każdego dnia średnio musiało do Polski wjeżdżać blisko 400 ton niemieckich odpadów. Skokowy wzrost importu śmieci do Polski prawdopodobnie spowodowany był wprowadzeniem zakazu importu śmieci przez Chiny. Zachód Europy zaczął szukać nowego odbiorcę swojego brudnego problemu i padło na Polskę.

Zgodnie z oficjalnie potwierdzonymi przez Ministerstwo Środowiskainformacjami (odpowiedź na interpelacje poselską posła Krzysztofa Brejzy) - w 2017 roku do Polski wwieziono łącznie 377,7 tys. ton śmieci. Najwięcej, bo aż 145,8 tys. ton, trafiło do nas z Niemiec. Na drugim miejscu była Szwecja, która eksportowała do Polski 59,7 tys. ton odpadów. Trzecie miejsce zajęła Wlk. Brytania - eksport śmierci do Polski z tego kraju wyniósł 56,7 tys. ton.

             

 

       

Co jednak najistotniejsze - import śmieci do Polski w 2017 roku wzrósł w sposób skokowy. O ile jeszcze w 2015 roku do Polski wwieziono łącznie "tylko" 154,0 tys. ton śmieci, to dwa lata później import odpadów wzrósł o 145 proc. do wspomnianego poziomu 377,7 tys. ton

Jedną z przyczyn tak nagłego wzrostu eksportu śmieci do Polski mogło być wprowadzenie zakazu importu śmieci przez Chiny, które do końca 2016 roku były światowym liderem w tej dziedzinie. Zachód Europy, który generuje największe ilości odpadów, zaczął szukać nowego odbiorcę swojego brudnego i śmierdzącego problemu. Padło na bliską Polskę. To też tłumaczy dlaczego od początku tego roku spłonęło już ok. 80 składowisk odpadów na terenie naszego kraju. Po prostu śmieci zaczęło być zbyt dużo i trzeba było je przenieść "do chmury"...

 

 

W kontekście powyższego zasadnym wydaje się być zadanie pytania -czy Polska nie powinna iść drogą Chin i całkowicie zakazać wwożenia śmieci z zagranicy (ewentualnie - w sposób istotny ten proceder ograniczyć)? Jeżeli urzędnicy państwowi nie są w stanie weryfikować co jest wwożone do Polski, co leży leży na hałdach śmieci, które "nieznani sprawcy" masowo podpalają, to wprowadzenie takiego zakazu wydaje się być czymś zupełnie logicznym.

Autor: 
Krzysztof Brejza/ Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
Źródło: 

twitter/plportal.pl

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama