Kijów „ma chrapkę” na amerykańskie Patrioty

Reklama

pt., 06/22/2018 - 12:28 -- koscielniakk

Ukraińskie wojsko zaproponowało zakup amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot. Dlaczego Kijów tego potrzebuje? Na antenie radia Sputnik wyjaśnił to ekspert wojskowy Aleksiej Podbieriezkin.

 

 

 

Ukraina może przeznaczyć dodatkowe dochody budżetu państwa na zakup amerykańskich systemów obrony powietrznej, powiedział minister obrony Stepan Połtorak, donosi ukraińskie wydanie „korrespondent.net”.

Niezbędne na to pieniądze, według niego, powinna przynieść walka z przemytem. Wcześniej gabinet ministrów Ukrainy zatwierdził odpowiedni plan działania.

„Na przykład te cztery miliardy dolarów wystarczyłyby nam, abyśmy mogli kupić pięć dywizjonów systemów obrony powietrznej Patriot i całkowicie zamknąć granicę z Rosją” — powiedział szef resortu obrony.

Od pierwszych miesięcy operacji siłowej w Donbasie ukraińskie wojsko otrzymywało od Waszyngtonu samochody pancerne, drony, systemy radarowe, umundurowanie i ekwipunek.

Pod koniec 2017 roku Kongres zatwierdził dostawę śmiercionośnej broni, po czym Siły Zbrojne Ukrainy zaczęły otrzymywać ciężkie karabiny snajperskie Barrett M107A1 i przeciwpancerne systemy Javelin. Jednak amerykańskie władze zabroniły ich używania w południowo-wschodniej części kraju.

Dyrektor Centrum Studiów Wojskowych i Politycznych MGIMO, doktor nauk historycznych Aleksiej Podbieriezkin na antenie radia Sputnik skomentował pomysł Kijowa.

 

 

„Jest oczywiste, że Ukraina próbuje stać się «europejskim mocarstwem wojskowym» i regularnie o tym mówiąc, powinna przynajmniej odpowiadać temu z wojskowo-technicznego punktu widzenia. Lecz nie może tego zapewnić. Teraz Ukraina ma dość stare systemy, jeszcze radzieckie — wszystko, co było z późnych lat 80., tak też zostało. W tym czasie były to doskonałe systemy, ale od tamtej pory minęło 30 lat. Z biegiem lat ukraiński przemysł obronny upadł i ostatecznie całkowicie się załamał, ponieważ nie tylko nie było finansowania, ale przerwano również wszelkie formy współpracy z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym. Dlaczego nic im teraz nie zostaje, oprócz zamiany starych radzieckich systemów na jakieś inne. Jasne, że Rosja nie dostarczy Ukrainie nowoczesnych systemów, dlatego Ukraina ma mały wybór” — powiedział Aleksiej Podbieriezkin.

„Ale jest to ostatnią rzeczą, o której myśli rządząca elita Ukrainy. Najważniejsze dla niej są jej polityczno-ideologiczne motywacje. Gospodarka Ukrainy w ostatnich latach bardzo degradowała, budżet się kurczy, dług zagraniczny rośnie. Zakup broni jest kosztowną rzeczą. Oczywiście w ukraińskim budżecie nie ma tych pieniędzy. Obetną inne wydatki. Jedną z opcji może być próba pożyczenia tych pieniędzy na rynkach zagranicznych i skierowanie tych funduszy nie w gospodarkę, a w uzbrojenie” — zasugerował Aleksiej Podbieriezkin.

W maju stwierdzono, że tylko w 2018 roku Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych, Litwy, Wielkiej Brytanii i Kanady pomoc wojskową w wysokości 40 milionów dolarów.

Rosja wielokrotnie ostrzegała, że przekazanie Kijowowi śmiercionośnej broni może doprowadzić do eskalacji sytuacji w Donbasie i ciężkich strat po obu stronach konfliktu.

 

 

Autor: 
---------------------
Źródło: 

Sputnik News

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama