Szef MSW Włoch Matteo Salvini: Jeśli statek z migrantami wpłynie do portu wytoczymy proces

Reklama

pt., 06/22/2018 - 07:22 -- zzz

Szef MSW Włoch Matteo Salvini zapowiedział w czwartek, że jeśli statek organizacji pozarządowej Lifeline, który zabrał na swój pokład ponad 200 migrantów, zawinie do włoskiego portu, jego załodze zostanie wytoczony proces. "Jednostkę skonfiskujemy" - dodał.

 

Kilka godzin wcześniej Salvini oświadczył, że statek nie zostanie wpuszczony do żadnego włoskiego portu, ponieważ łamie reguły obowiązujące na morzu i zabrał na swój pokład migrantów wbrew zaleceniom, jakie otrzymał od włoskiej i libijskiej straży przybrzeżnej. Liczba rozbitków, których wzięto na pokład, znacznie przekracza możliwości statku, co minister spraw wewnętrznych uznał za narażanie życia ludzi.

 

"Niech statek płyniedo Holandii" - stwierdził szef MSW i wicepremier, gdy załoga poprosiła o wskazanie, na jaki port ma wziąć kurs.

Gdy zaś pojawiły się wątpliwości co do tego, pod jaką faktycznie banderą pływa ta jednostka, Salvini powiedział wieczorem w Terni w czasie wiecu przed niedzielnymi wyborami samorządowymi: statek Lifeline "nielegalnie posługuje się holenderską banderą, a zatem jest to statek-widmo".

"Statków-widm nie chcę we włoskich portach. Niech płyną gdzie indziej, niech płyną na Maltę, która jest bliżej. Jeśli przypłyną do Włoch, skonfiskujemy im statek, a załogę osądzimy za pomocnictwo w nielegalnej imigracji" - dodał minister, który zapowiada zaostrzenie polityki migracyjnej.

To drugi statek organizacjipozarządowej pełen migrantów, którego nie chcą przyjąćWłochy. Wcześniej zgody na zawinięcie do portu nie dostał statek innej organizacjiz 629 rozbitkami zabranymi z łodzi i pontonów. Przyjęła go Hiszpania.

Autor: 
Sylwia Wysocka
Źródło: 

pap/interia

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama