KONIEC DYKTATU DOLARA. UNIA EUROPEJSKA ZA ROPĘ Z IRANU ZAPŁACI W EURO

Reklama

czw., 05/17/2018 - 11:47 -- zzz

TEHERAN (Tasnim) - Unia Europejska planuje zmienić płatności na euro za zakupy ropy z Iranu, eliminując transakcje w dolarach amerykańskich - podało źródło dyplomatyczne.

 

 

"Wiem, że informacja o tym, że UE zamierza przejść z dolara na euro, by zapłacić za ropę naftową z Iranu", powiedział RIA Novosti.

Wcześniej w tym tygodniu szef unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała, że ​​ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Iranu zgodzili się wypracować praktyczne rozwiązania w odpowiedzi na ruch Waszyngtonu w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Blok zamierza utrzymać i pogłębić więzi gospodarcze z Iranem, w tym w dziedzinie dostaw ropy i gazu, powiedziała.

Mogherini podkreślił, że strony powinny wspólnie pracować nad zniesieniem sankcji jako integralnej części historycznego porozumienia nuklearnego między Teheranem a światowymi mocarstwami. "Nie jesteśmy naiwni i wiemy, że będzie to trudne dla wszystkich stron."

Prezydent USA Donald Trump jednak w tym miesiącu wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył sankcje anty-irańskie, które zostały zniesione po wejściu w życie JCPOA.

Iran eksportuje około 450 000 baryłek dziennie (bpd) ropy naftowej do Europy i około 1,8 miliona baryłek dziennie do Azji. Kraj zwiększył wydobycie ropy o blisko 1 milion baryłek dziennie, odkąd porozumienie nuklearne zniosło zachodnie sankcje w styczniu 2016 r.

Departament Skarbu USA poinstruował kraje, aby w ciągu najbliższych sześciu miesięcy dokonały znacznych cięć w ich imporcie, aby rozważyć ewentualne zwolnienie z sankcji. Rząd USA powiedział, że sankcje nałożone na Iran wejdą w życie z 5 listopada.

Głównymi klientami naftowymi Iranu w Europie są Włochy, Francja, Grecja, Hiszpania, Polska i Turcja. Największym importerem jest Turcja, która ma 250 000 baryłek dziennie, Grecja - 120 000 baryłek, a Francja 70 000 - 100 000 baryłek dziennie.

 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama