Viagra zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

Reklama

wt., 03/20/2018 - 21:48 -- zzz

Słynna "niebieska tabletka" na potencję ma dodatkowe zastosowanie. Naukowcy z USA twierdzą, że codzienne przyjmowanie niewielkich ilości tego leku na zaburzenia erekcji może znacząco ograniczać możliwość zachorowania na raka jelita grubego.

Badaczom z Uniwersytetu Augusta w Stanach Zjednoczonych udało się bowiem udowodnić, że niewielkie dawki tego specyfiku spożywane każdego dnia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Na razie potwierdziły to jedynie badania na myszach laboratoryjnych zmodyfikowanych genetycznie w taki sposób, by występowała u nich taka sama mutacja powodująca tę chorobę, jak u ludzi. Badacze poili gryzonie wodą, w której wcześniej rozpuszczono Viagrę.

Zespół pod kierunkiem dra Darrena D. Browninga na łamach Journal of Cancer Prevention Research udowodnił, że dzięki Viagrze aż o połowę zmniejszyła się liczba polipów, z których w przyszłości mógł się rozwinąć rak jelita grubego u testowanych osobników. Co ciekawe, lek ten zdaniem badaczy nie wpływa na polipy, które już istnieją, ale może zapobiegać powstawaniu nowych.

Preparaty zawierające sildenafil (wspomagający skurcz mięśni gładkich i zwiększających napływ krwi np. do penisa) w nadmiarze mogą być niebezpieczne dla osób cierpiących na chorobę wieńcową lub niewydolność krążenia. Specjaliści ostrzegają, że w nadmiernych ilościach mogą prowadzić u nawet do zawału u pacjentów z grup podwyższonego ryzyka.

 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

Journal of Cancer Prevention Research/DNA India/plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama