Katastrofa smoleńska. Są nagrania z kamer. Ktoś w nocy przy lewym skrzydle wykonywał czynności

Reklama

wt., 02/20/2018 - 19:23 -- zzz

W nocy poprzedzającej wylot Tu-154 do Smoleńska kamery lotniskowe zarejestrowały nieprawidłowości w pracy BOR. Uwieczniły też osoby dokonujące nieustalonych czynności przy lewym skrzydle samolotu. Na podstawie nagrań powstaje raport - donosi "Gazeta Polska".

 

Na kwiecień, w 8. rocznicę katastrofy, zaplanowano prezentację raportu podkomisji smoleńskiej. Jak podaje "Gazeta Polska", prawdopodobnie włączone zostanie do niego "solidne, oparte jedynie na faktach, a nie domniemaniach, opracowanie" na temat nagrań z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie. Co zarejestrowały kamery?

 

Według informacji tygodnika, na nagraniu sprzed 5 w nocy widać światło latarki. Przez 15 minut "osobnicy dokonują jakichś czynności przy lewej części skrzydła, gdzie według podkomisji smoleńskiej nastąpiła seria eksplozji". Trudno jednak zidentyfikować osoby z nagrania. Było bowiem "zbyt ciemno, a kamery za bardzo oddalone".

 

"Zdaniem doświadczonego samolotowego mechanika, z którym rozmawiała podkomisja, nikt z obsługi technicznej lub załogi nie robiłby niczego aż tak długo przy tym jednym elemencie maszyny (chyba że wystąpiłaby poważna awaria, a takiej przed samym wylotem nie odnotowano)" - informuje "GP". Jak dodaje, mało prawdopodobne jest, by osoby z nagrania były przedstawicielami Biura Ochrony Rządu. "Na pewno nie była to rutynowa kontrola BOR" - podkreśla tygodnik.

Kamery miały zarejestrować tez "rutynową i pobieżną" kontrolę samolotu przed wylotem oraz m.in. spotkanie kpt. Arkadiusza Protasiuka z gen. Andrzejem Błasikiem. Mowa o 3-sekundowym standardowym zameldowaniu gotowości do lotu. Co więcej, na nagraniach widać podobno, że przed odlotem do maszyny miało dostęp wiele osób bez widocznego nadzoru BOR. Ponadto, kamery miały pokazać, że silniki maszyny nie były włączone.

Przypomnijmy, że Zespół ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku został powołany 8 lipca 2010 roku. Szefem podkomisji jest były szef MON Antoni Macierewicz.

 

 

Autor: 
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)/ Anna Kozińska
Źródło: 

pap/wp/plportalpl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama