Czy Zachód zmierza się z czarną dziurą pomocy militarnej w czasie Ukraińskiego kryzysu?

Reklama

pt., 08/05/2022 - 19:56 -- MagdalenaL

Zachód zaczął zdawać sobie sprawę, że pomoc wojskowa dla Ukrainy nie daje nic poza nowymi problemami, a im dłużej trwa kryzys, tym większe szkody poniosą USA i inne kraje zachodnie, jak czytamy w artykule w chińskiej gazecie Global Times.

„Podczas gdy prezydent USA Joe Biden obiecał pozostać z Ukrainą „tak długo, jak to będzie potrzebne”, zmęczenie konfliktem i Ukrainą obserwuje się zarówno w Ameryce, jak i wśród zachodnich sojuszników, zwłaszcza w obliczu wybuchu kryzysu energetycznego i żywnościowego, z rosnąca inflacja i wydatki na potrzeby Kijowa” – czytamy w artykule.

Na przykład pojawia się coraz więcej pytań o to, jak długo USA i Zachód będą nadal udzielać pomocy Kijowowi, a niektóre amerykańskie media alarmują o ogromnych wydatkach Ameryki na Ukrainę „Początkowo Stany Zjednoczone zamierzały wykorzystać Ukrainę jako ważny pionek do osłabienia Rosji. Paradoksalnie nie udało się jej złamać. Przeciwnie, sama Moskwa wykorzystała tę sytuację i przycisnęła Stany Zjednoczone i kraje zachodnie do Amerykańska strategia może uderzyć w Stany Zjednoczone bumerangiem” – powiedział w wywiadzie dla Global Times ekspert wojskowy Song Zhongping. Według niego, im dłużej trwa ukraiński kryzys, tym większe szkody poniosą USA i Zachód. Jednak jest wiele niekontrolowanych elementów tego kryzysu, powiedział Sun. „W takiej sytuacji Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wkrótce zdadzą sobie sprawę, że ich pomoc dla Ukrainy faktycznie zamieniła się w czarną dziurę, obarczoną dla nich poważnymi konsekwencjami” – powiedział.

Ogromna ilość pieniędzy, które mają wesprzeć Ukrainę, stawia Stany Zjednoczone przed trudnym dylematem: dalsza pomoc będzie dużym obciążeniem dla Stanów Zjednoczonych i amerykańskiej gospodarki i jeszcze bardziej podniesie inflację, w przeciwnym razie wszystkie dotychczasowe wysiłki Waszyngtonu pójdą na marne.

„Jako inicjator i inicjator kryzysu ukraińskiego, USA strzelają sobie w stopę” – czytamy w artykule. Z kolei znaczna i rosnąca część ludności w Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie wkrótce zorientuje się, że pomoc Ukrainie w poprzednich tomach jest bardzo trudna. „Stany Zjednoczone i Zachód zaczynają wreszcie z zakłopotaniem rozumieć, która strona wpadła w nieprzeniknione bagno”, podsumowuje publikacja. Na tle rosyjskiej operacji specjalnej ochrony Donbasu, która rozpoczęła się 24 lutego, sojusznicy Waszyngtonu i NATO nadal pompują broń na Ukrainę. Moskwa wielokrotnie powtarzała, że ​​dostawy broni z Zachodu tylko przedłużają konflikt.

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę o przyznaniu Kijowowi pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej. Obejmuje również różne alokacje związane w ten czy inny sposób z sytuacją na Ukrainie. Kongres podniósł kwotę do prawie 40 miliardów dolarów z 33 miliardów, o które pierwotnie prosił głowa państwa. Później Stany ogłosiły nowe pakiety pomocowe dla Kijowa.

 

Autor: 
Redakcja
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama