Chiny zwiększają import ropy

Reklama

czw., 06/30/2022 - 14:35 -- MagdalenaL

Chiny zwiększają import ropy z Rosji do rekordowych poziomów 

Chiny zwiększyły w maju import ropy z Rosji o 55 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym 

 

Chiny w maju zwiększyły zakupy ropy z Rosji o około jedną czwartą w porównaniu z kwietniem, miesięczny wolumen dostaw był rekordowy, podał Reuters , powołując się na chińskie dane celne 

Dostawy w maju wyniosły prawie 8,42 mln ton, co odpowiada około 1,98 mln baryłek dziennie. W kwietniu liczba ta wyniosła 1,59 mln baryłek dziennie. 

Surowce dostarczane są do Chin rurociągiem Syberia Wschodnia – Ocean Spokojny , a także drogą morską z portów europejskich i dalekowschodnich Rosji. 

Arabia Saudyjska stała się tym samym drugim co do wielkości dostawcą, jej majowe wolumeny wzrosły o dziewięć procent w porównaniu z majem ubiegłego roku i wyniosły 7,82 mln ton, czyli 1,84 mln baryłek dziennie. 

Zwiększa się również przepływ rosyjskiego gazu do Chin. Jak informował na marginesie SPIEF Aleksiej Miller , szef Gazpromu , firma zwiększyła dostawy gazu rurociągowego do Chin o 67,5% od stycznia do maja w porównaniu do pięciu miesięcy ubiegłego roku. Wyjaśnił, że zapotrzebowanie na gaz ziemny w Chinach w latach 2011-2021 zapewniło 32 proc. wzrostu światowego popytu. 

 

 

Autor: 
Redakcja
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama