Liczba uchodźców w Serbii wzrosła o 55% w porównaniu z rokiem 2021

Reklama

pon., 06/27/2022 - 22:32 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Uchodźcy stoją w kolejce po obiad w ośrodku dla migrantów w Suboticy, północna Serbia. Źródło: PHOTO/ARCHIVE/EPA/EDVARD MOLNAR

Pod koniec czerwca serbskie władze poinformowały, że w kraju przebywa nieco ponad 7 tys. uchodźców, co stanowi 55% wzrost w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, głównie z powodu wojny na Ukrainie.

Pod koniec czerwca w Serbii przebywało nieco ponad 7 tys. uchodźców i osób ubiegających się o azyl, czyli o 55% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku, poinformował w poniedziałek 20 czerwca lokalny komisariat ds. uchodźców i migracji.

Dodał, że wzrost ten był w dużej mierze spowodowany wojną na Ukrainie, a w ośrodkach recepcyjnych w kraju przebywają obecnie 5 082 osoby. Większość z nich to obywatele Afganistanu, Syrii, Pakistanu, Bangladeszu i Burundi.

Uważa się, że dodatkowe około 2 000 osób przebywa w kraju, ale nie znajduje się w ośrodkach recepcyjnych.

Tysiące uchodźców z Bośni, Chorwacji i Kosowa

Komisariat zaznaczył jednocześnie, że nowe konflikty i kryzysy nie powinny przysłaniać wcześniejszych problemów Serbii, w której od dawna przebywają tysiące uchodźców z Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji, będących wynikiem wojen toczonych w latach 90. w byłej Jugosławii, a także potrzeby i sytuacje kryzysowe związane z 200 tys. uchodźców z Kosowa, którzy przybyli tam po konflikcie z lat 1998–1999. Uchodźcy ci są oficjalnie nazywani „wewnętrznymi przesiedleńcami”, ponieważ Belgrad nie uznaje Kosowa jako niepodległego państwa.

Podczas kryzysu migracyjnego w latach 2015–2016 Serbię przekroczyło ponad milion uchodźców z Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu, zmierzających tzw. szlakiem bałkańskim w kierunku krajów Europy Zachodniej.

Pomimo barier granicznych, wzmożonej kontroli granicznej i ograniczeń wprowadzonych po rozpoczęciu kryzysu, tysiące migrantów nadal korzysta z tej trasy, próbując dotrzeć do bogatszych krajów UE.

Autor: 
ANSA / tłum. Klaudia Bredlak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama