Wielka Brytania mogłaby być gospodarzem Eurowizji w 2023 r. — twierdzą organizatorzy

Reklama

wt., 06/21/2022 - 14:05 -- MagdalenaL

Zdjęcie: PA Media

BBC prowadzi rozmowy z Europejską Unią Nadawców, aby „potencjalnie zorganizować Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 r.” w Wielkiej Brytanii. 

Po przeprowadzeniu „pełnej oceny wykonalności” organizatorzy Eurowizji doszli do wniosku, że przyszłoroczna impreza nie może odbyć się w kraju, który wygrał konkurs, czyli na Ukrainie. 

Wynika to z trwającej na Ukrainie wojny po inwazji Rosji. 

Sam Ryder z Wielkiej Brytanii zajął drugie miejsce, co jest najlepszym wynikiem kraju od 1998 r. 

Ryder zwyciężył w głosowaniu jury w Turynie w maju, ale rap-folkowy zespół Kalush Orchestra, który otrzymał specjalne pozwolenie na opuszczenie ogarniętego wojną kraju, aby wziąć udział w konkursie, zdobył pierwsze miejsce z 631 punktami w symbolicznym pokazie poparcia publicznego. 

Tradycyjnie kraj, który wygra konkurs, jest proszony o zorganizowanie go w następnym roku. 

„Zwycięstwo Ukrainy zostanie odzwierciedlone” 

EBU poinformowała w oświadczeniu, że przeprowadziła badanie wraz z ukraińskim nadawcą państwowym UA:PBC i zewnętrznymi specjalistami w czasie konfliktu, ale „gwarancje bezpieczeństwa i operacyjne” wymagane do organizacji wydarzenia nie mogą być spełnione w kraju ogarniętym wojną. 

Organizacja podziękowała zwycięskiemu narodowemu nadawcy za jego „pełną serca współpracę i zaangażowanie w badanie wszystkich scenariuszy” i powiedziała, że podziela „ich smutek i rozczarowanie”, dodając, że nadal będzie ich wspierać. 

„W wyniku tej decyzji, zgodnie z zasadami i w celu zapewnienia ciągłości wydarzenia, EBU rozpocznie teraz rozmowy z BBC, jako tegorocznym wiceliderem, w sprawie możliwości zorganizowania Konkursu Piosenki Eurowizji w 2023 r. w Wielkiej Brytanii” — czytamy w oświadczeniu. 

„Naszą intencją jest, aby zwycięstwo Ukrainy zostało odzwierciedlone w przyszłorocznym wydarzeniu. Będzie to dla nas priorytetem w rozmowach z ewentualnymi gospodarzami”. 

Rzecznik BBC dodał: „Widzieliśmy komunikat EBU. To oczywiste, że nie są to okoliczności, których ktoś by chciał. Po podjęciu tej decyzji będziemy oczywiście rozmawiać o tym, czy BBC będzie gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji”. 

„Downing Street z zadowoleniem przyjęła możliwość organizacji Eurowizji przez Wielką Brytanię, jeśli Ukraina nie będzie mogła jej zorganizować, zobowiązując się, że będzie ona w przeważającej mierze odzwierciedlać bogatą kulturę, dziedzictwo i kreatywność Ukrainy”. 

„Zwycięstwo Ukrainy [...] było w pełni zasłużone i jako prawowity zwycięzca rząd zdecydowanie chciałby, aby przyszłoroczny konkurs odbywał się właśnie tam” — powiedział rzecznik rządu Wielkiej Brytanii. 

„Jeśli EBU zdecyduje, że zawody nie mogą odbyć się na Ukrainie, oczywiście z radością przyjmiemy możliwość ścisłej współpracy z Ukrainą i BBC, aby zorganizować je tutaj, w Wielkiej Brytanii”. 

Dodał, że brytyjski rząd jest również zaangażowany w „budowanie trwałego partnerstwa między naszymi dwoma krajami”. 

Zapytany o to, czy rząd pomoże BBC w pokryciu kosztów, rzecznik powiedział, że „trochę wyprzedzamy samych siebie, jeśli chodzi o ten proces”. 

Pierwsza Minister Szkocji Nicola Sturgeon dodała, że również chciałaby, aby Eurowizja odbyła się na Ukrainie, ale „rozumie, że w tych okolicznościach nie jest to możliwe”. 

„Jednak przychodzi mi na myśl idealne miejsce nad brzegiem rzeki Clyde do zorganizowania konkursu!” — dodała, wyrażając chęć omówienia tej kwestii z organizatorami i zainteresowanymi nadawcami. 

Katrina Leskanich, brytyjska zwyciężczyni konkursu Eurowizji z 1997 r. wraz z zespołem Katrina and the Waves z piosenką Love Shine A Light, umieściła wpis na Twitterze: „Bardzo się cieszę, że Wielka Brytania może być gospodarzem!”. 

Kalush Orchestra zakończyła swój występ w Turynie w ubiegłym miesiącu apelem: „Proszę, pomóżcie Ukrainie, pomóżcie Mariupolowi, pomóżcie Azowstalowi już teraz”. 

Następnie sprzedali swoje trofeum za 900 000 dolarów, aby zebrać pieniądze na cele wojenne. 

Inwazja Rosji na Ukrainę skłoniła organizatorów Eurowizji do zakazania Rosjanom udziału w konkursie. 

Autor: 
BBC /Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama