Ekstremalne temperatury w Europie: do 43 stopni w Hiszpanii, również we Francji bardzo gorąco

Reklama

ndz., 05/29/2022 - 13:13 -- MagdalenaL

W południowej Hiszpanii panuje upał, a temperatura waha się w granicach 43 stopni. Jest bardzo gorąco jak na tę porę roku, również w innych częściach Europy.

Od piątku Hiszpania jest pogrążona w intensywnych upałach. Masa gorącego, suchego powietrza niosącego pył z Afryki Północnej powoduje wzrost temperatur do 15 stopni powyżej średniej, a w niektórych częściach kraju temperatura przekracza 40 stopni. W ciągu ostatnich dwudziestu lat nie było jeszcze tak gorąco.

Ciepła pogoda jest powszechna w lecie, ale bardzo rzadka w maju. „Prawdopodobnie będzie to jedna z najcieplejszych temperatur, jakie odnotowano w maju w XXI wieku” – mówi rzecznik Rubén del Campo z hiszpańskiego biura meteorologicznego.

W trzynastu miejscach w kraju, w tym w Madrycie i Sewilli, ostrzegano w ten weekend przed upałami, które potrwają do przyszłego tygodnia. Hiszpańscy urzędnicy wezwali mieszkańców i turystów do picia dużej ilości wody i przebywania w chłodnych miejscach, kiedy tylko jest to możliwe. Również w nocy temperatury utrzymują się na wyjątkowo wysokim poziomie.

 

Fala upałów

W niektórych regionach ogłoszono czerwony alert pogodowy, najwyższy poziom odpowiadający ekstremalnemu zagrożeniu. Belg Francois de Rooij, który mieszka w Maladze, może coś o tym opowiedzieć. „Siedzimy przy basenie, bo jest bardzo gorąco, zwłaszcza jak na tę porę roku” – mówi. „W cieniu jest od 36 do 38 stopni. W słońcu jest już bardzo gorąco" – według de Rooija.

Dlatego w ciągu dnia należy szukać ochłody. Szczególnie po południu, podczas sjesty, która naprawdę nie jest luksusem, często siedzimy w środku. A potem mamy włączoną klimatyzację.

Nawet w cieplejszych regionach Hiszpanii tak wysokie temperatury nie są powszechne wiosną. „Nasze konie również cierpią z powodu upałów” – mówi Belg. Nie są przyzwyczajone do tego rodzaju upałów na tak wczesnym etapie roku. Van Rooij martwi się także o pogodę w lecie, zwłaszcza jeśli pozostanie tak sucha.

 

Zwiększanie intensywności

Ekstremalne warunki pogodowe występują również na drugim końcu świata. W marcu w New Delhi temperatura wzrosła do 43 stopni Celsjusza, co jest najgorętszym miesiącem w historii. Wschodnia część Australii od tygodni cierpi z powodu poważnych powodzi. W zachodniej części Niemiec 43 osoby zostały ranne w wyniku piątkowego tornada. Globalne ocieplenie odgrywa ważną rolę w zwiększaniu intensywności tego typu katastrof pogodowych.

Autor: 
Autor: Buitenlandredactie / Tłumaczenie: Hanna Bereźnicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama