Policja prowadziła dochodzenie w sprawie strzelca z Buffalo już wcześniej po groźbie użycia przemocy

Reklama

śr., 05/25/2022 - 13:32 -- MagdalenaL

18-letni strzelec, który w sobotę śmiertelnie postrzelił dziesięć osób i zranił trzy inne w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, był już wcześniej obiektem dochodzenia policji w związku z groźbami, jakie wypowiadał. Informację tę podał amerykański kanał informacyjny NBC News.

Payton Gendron, jak nazywa się strzelec, stanowił realne zagrożenie, gdy był jeszcze nieletnim uczniem – poinformował rzecznik policji. Gendron został wówczas poddany ocenie stanu zdrowia psychicznego w szpitalu, po czym został zwolniony. Nie postawiono mu żadnych zarzutów. Policja twierdzi, że nigdy nie otrzymała żadnych informacji o Gendronie od FBI lub władz stanu Nowy Jork.

 

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul powiedziała, że konieczne jest przeprowadzenie dochodzenia w sprawie masakry w Buffalo. Śledztwo powinno skupić się na tym, w jaki sposób Gendron był w stanie przeprowadzić atak, skoro władze wiedziały, że stwarza on zagrożenie – powiedziała ABC News.

 

Szef lokalnej policji powiedział NBC, że strzelanina jest powodem do „długiego” śledztwa zarówno na szczeblu federalnym, jak i lokalnym. Nazwał atak, w którym 11 z 13 zastrzelonych osób było czarnoskórych – było to „oczywistym przestępstwem motywowanym nienawiścią” zaznaczył i zapowiedział, że będzie on odpowiednio ścigany. „To jest ktoś, kto ma nienawiść w sercu, duszy i umyśle” – powiedział o strzelcu.

 

 

Reakcja Bidena

Prezydent USA Joe Biden po raz kolejny potępił „nienawiść, która pozostaje plamą na duszy Ameryki”. „Samotny strzelec, wyposażony w broń wojenną i duszę pełną nienawiści, zabił z zimną krwią dziesięciu niewinnych ludzi. Musimy współpracować, aby zwalczać tę nienawiść” – powiedział.

 

Podczas ataku napastnik miał na sobie kamerę i transmitował swój wyczyn na żywo w Internecie. Przed dokonaniem tego aktu opublikował manifest, w którym nazwał siebie rasistą i antysemitą. Supermarket znajduje się na północ od miasta, w dzielnicy, w której mieszkają głównie czarnoskórzy Amerykanie.

Na podstawie tekstu manifestu dziennik „The New York Times” podał, że inspiracją dla strzelca mogły być wcześniejsze masakry dokonywane z pobudek rasistowskich. Jako przykłady gazeta podała ataki na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii w 2019 r. oraz strzelaninę w sklepie Walmart w El Paso w Teksasie w tym samym roku.

Autor: 
Autor: JV, HLN.be / Tłumaczenie: Hanna Bereźnicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama