Wirus małpiej ospy dotarł do Australii

Reklama

śr., 05/25/2022 - 13:26 -- MagdalenaL

Jak poinformowały w piątek lokalne władze, w Australii również istnieje możliwość wystąpienia przypadku małpiej ospy. Wirusem mógł zarazić się 40-letni mężczyzna, który niedawno przebywał w Europie.

Urzędnicy służby zdrowia stanu Nowa Południowa Walia poinformowali, że wstępne badania wykazały, że mężczyzna może mieć ospę małpią, ale trwają dodatkowe testy, które mają to potwierdzić.

 

Uważa się, że mężczyzna nie jest poważnie chory i został odizolowany w domu. Władze zaalarmowały lekarzy i szpitale w Nowej Południowej Walii.

 

Wirus małpiej ospy został wcześniej zidentyfikowany m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. W czwartek wieczorem potwierdzono również pierwszy przypadek w Belgii.

 

Zazwyczaj małpia ospa występuje tylko w Afryce Środkowej i Zachodniej, często w pobliżu tropikalnych lasów deszczowych. W przypadku ospy małpiej pacjent ma objawy grypopodobne i charakterystyczną wysypkę, zwłaszcza na twarzy, ale także na innych częściach ciała.

Na ogół do zakażenia wirusem ospy małpiej dochodzi drogą powietrzną. Wydaje się jednak, że znaczna część nowych zakażeń miała miejsce w wyniku kontaktów seksualnych.

 

Autor: 
Autor: HLN.be / Tłumaczenie: Hanna Bereźnicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama