COVID-19 w Korei Północnej: Brak odpowiedzi na amerykańską ofertę szczepionek

Reklama

wt., 05/24/2022 - 22:45 -- MagdalenaL

Prawie 2,5 miliona osób zachorowało na „gorączkę” w Korei Północnej, która została objęta ogólnokrajowym lockdownem — podały państwowe media.

 

Uważa się, że Korea Północna jest szczególnie narażona na zachorowania, ponieważ nie ma dostępu do badań ani szczepionek.

Biden ogłosił tę propozycję na konferencji prasowej w Korei Południowej.

„Zaproponowaliśmy szczepionki, nie tylko Korei Północnej, ale także Chinom, i jesteśmy gotowi zrobić to natychmiast” — powiedział Biden podczas wspólnego wystąpienia z prezydentem Korei Południowej Yoonem Suk-yeolem.

„Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi” — dodał.

Odizolowany reżim Korei Północnej już wcześniej odrzucił oferty szczepionek od firmy COVAX, globalnego programu wymiany szczepionek, od Korei Południowej, a także podobno odrzucił inne propozycje.

Zamiast tego twierdzono, że udało się utrzymać COVID-19 z dala od kraju poprzez uszczelnienie jego granic, chociaż eksperci uważają, że wirus był tam obecny już od jakiegoś czasu.

Państwowe media zalecają stosowanie takich środków, jak herbata ziołowa, płukanie gardła słoną wodą i przyjmowanie leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, podczas gdy przywódca kraju, Kim Dzong-un, oskarżył urzędników o nieudolną dystrybucję krajowych rezerw leków.

Chiny również zmagają się z falą infekcji wywołanych wysoce zakaźnym wariantem wirusa Omikron, a dziesiątki milionów ludzi znajduje się pod pewnego rodzaju lockdownem.

Na konferencji prasowej w stolicy Korei Południowej, Seulu, prezydent Biden powiedział, że jest gotów spotkać się z Kimem we właściwych okolicznościach.

„Zależałoby to od tego, czy jest szczery i czy mówi poważnie” — powiedział Biden.

Jego poprzednik, Donald Trump, odbył historyczny szczyt z Kimem w Singapurze w 2018 r., a rok później został pierwszym prezydentem USA, który postawił stopę w Korei Północnej.

Jednak dwa lata temu Kim zastanawiał się, czy istnieje potrzeba dalszego „trzymania się za ręce” z USA.

 

Prezydenci USA i Korei Południowej uzgodnili również, że w razie potrzeby będą stosować amerykańską broń w celu odstraszenia Korei Północnej oraz zintensyfikują ćwiczenia wojskowe, które w ostatnich latach zostały ograniczone w ramach starań o zmniejszenie napięcia.

 

Autor: 
Autor: BBC; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama