Katastrofa samolotu linii China Eastern była prawdopodobnie celowa

Reklama

wt., 05/24/2022 - 19:03 -- MagdalenaL

Dane lotu wskazują na to, że samolot linii China Eastern Airlines, który rozbił się w marcu, został celowo wprowadzony w ruch opadający – donoszą amerykańskie media.

 

Jak dotąd śledczy nie znaleźli żadnych usterek mechanicznych ani technicznych w odrzutowcu – podają raporty, powołując się na wstępną ocenę urzędników amerykańskich.

Boeing 737-800 leciał między miastami Kunming i Guangzhou w południowych Chinach, kiedy się rozbił.

W katastrofie zginęło wszystkich 132 pasażerów i załoga samolotu.

„Samolot zrobił to, co kazał mu zrobić ktoś w kokpicie” – twierdzi dziennik Wall Street Journal, który jako pierwszy podał tę informację, powołując się na osobę zaznajomioną ze wstępną oceną przyczyn katastrofy dokonaną przez amerykańskich urzędników.

Dane z jednej z „czarnych skrzynek”, czyli rejestratorów lotu, które zostały odzyskane z miejsca katastrofy, sugerują, że urządzenia sterujące samolotem zostały tak ustawione, że zaczął on opadać niemal pionowo – czytamy w raporcie.

 

ABC News, powołując się na amerykańskich urzędników, podało również, że katastrofa prawdopodobnie została spowodowana przez celowe działanie.

Śledczy badający katastrofę sprawdzają, czy była ona spowodowana celowym działaniem w kabinie pilotów, ponieważ nie znaleziono dowodów na awarię techniczną – podaje Reuters, powołując się na dwie osoby wtajemniczone w sprawę.

Linie lotnicze China Eastern Airlines poinformowały wcześniej, że trzej piloci znajdujący się na pokładzie posiadali odpowiednie kwalifikacje i byli w dobrym stanie zdrowia.

 

Linie lotnicze poinformowały Wall Street Journal, że nic nie wskazuje na to, aby którykolwiek z pilotów miał problemy finansowe.

China Eastern Airlines nie odpowiedziało natychmiast na prośbę BBC o komentarz.

Chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego (CAAC), która prowadzi dochodzenie w sprawie katastrofy, również nie odpowiedziała natychmiast na prośbę BBC o komentarz.

 

W zeszłym miesiącu CAAC stwierdziło, że doniesienia o tym, że samolot mógł zostać rozbity celowo „poważnie wprowadziły opinię publiczną w błąd” i „zakłóciły prace związane z badaniem wypadku”.

Śledczy nadal analizują dane dotyczące lotu i wraku samolotu – podały w środę chińskie państwowe media Global Times.

CAAC będzie nadal „prowadziło dochodzenie w sprawie wypadku w sposób naukowy, rygorystyczny i uporządkowany”.

Ambasada Chin w Waszyngtonie, amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz producent samolotów Boeing odmówili skomentowania raportu Wall Street Journal ze względu na wytyczne Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ONZ.

„Zgodnie z przepisami dotyczącymi badania katastrof lotniczych tylko agencja prowadząca dochodzenie może komentować śledztwo w sprawie wypadku” – powiedział BBC w środę rzecznik Boeinga. Wcześniej firma poinformowała, że pomaga w śledztwie w Chinach i komunikuje się z NTSB.

Chińskie linie lotnicze mają na ogół dobre wyniki w zakresie bezpieczeństwa: ostatni poważny wypadek miał miejsce 12 lat temu.

Samolot China Eastern Airlines, który się rozbił, miał mniej niż siedem lat.

Autor: 
Autor: BBC; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama