Sprawca strzelaniny w Buffalo zmierzył się w sądzie z rodzinami ofiar, które zabił

Reklama

wt., 05/24/2022 - 18:31 -- MagdalenaL

Payton Gendron stanął przed sądem i krewnymi swoich ofiar.

 

Minął prawie tydzień, odkąd 18-letni Payton Gendron zdecydował się jechać trzy godziny do Buffalo w stanie Nowy Jork i otworzyć ogień do niewinnych ludzi w supermarkecie Tops. Ten biały supremacjonista miał plan, aby zabić jak najwięcej osób o innym kolorze skóry, podążając za ideami zaszczepionymi w jego umyśle przez takie miejsca jak 4Chan i Fox News.

Teoria zastąpienia, głoszona przez te platformy, została przejęta przez białych supremacjonistów i stała się czymś zupełnie innym. Payton Gendron jest tylko jednym z wielu młodych białych mężczyzn, którzy naprawdę wierzą we wszystko, co ten manifest przedstawia. Dziś musiał stawić czoła konsekwencjom swoich czynów i to prosto w twarz.

 

 

Bliscy ofiar krzyczą do Gendrona: „Jesteś tchórzem”.

W tej strasznej zbrodni Payton zabił w sumie 10 osób. W czwartek musiał stanąć przed sądem, aby odpowiedzieć za swoje czyny. Gdy wchodził do sądu, krewni zabitych przez niego ludzi przywitali go szyderczymi określeniami i okrzyknęli tchórzem. Gendron nie nawiązał kontaktu wzrokowego z żadną z tych osób. Był otoczony przez dużą liczbę funkcjonariuszy policji, ubrany w typowy pomarańczowy kombinezon z łańcuchami wokół stóp i rąk.

 

Zgromadzeni w sądzie bliscy ofiar mieli okazję zobaczyć jego twarz po raz pierwszy od czasu morderstwa. Gendron miał na twarzy maskę z białego materiału i podczas krótkiego przesłuchania nie reagował na żadne pytania.

 

Sędzia Craig Hannah wnioskował o jego powrót do aresztu po tym, jak ława przysięgłych oskarżyła go o morderstwo pierwszego stopnia. Ława nie podjęła żadnych dalszych kroków, ale wszyscy oczekują, że zarzuty zostaną podniesione do kategorii ekstremizmu krajowego i przestępstw z nienawiści. Po pierwszym przesłuchaniu następny termin rozprawy wyznaczono na 9 czerwca.

Budynek sądu wypełnił się dziennikarzami z prasy lokalnej, krajowej i międzynarodowej. Jednym z aspektów przestępstwa, który z pewnością przyczyni się do podniesienia jego zarzutów jest fakt, że transmitował on całe zdarzenie na żywo w sieci, pozostawiając traumatyczne świadectwo tego, co zrobił. Ponadto Gendron napisał rasistowskie przekleństwa na broni, której użył do zabicia tych 10 osób.

Autor: 
Autor: Marca; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama