Po raz pierwszy od 200 lat, ludzie na tej kanadyjskiej wyspie zostaną bez lekarza

Reklama

wt., 05/24/2022 - 17:56 -- MagdalenaL

Wyspa Fogo, w prowincji Nowa Fundlandia, straci w czerwcu jedynego lekarza na pełnym etacie. Zdjęcie: Deb Snelson/Getty Images 

W czerwcu wyspa Fogo straci jedynego lekarza na pełnym etacie, społeczność będzie zmuszona do sześciogodzinnej podróży w celu znalezienia opieki lekarskiej 

Przez ponad dwa stulecia mieszkańcy odległej kanadyjskiej wyspy na północnym Atlantyku wiedzieli, że mogą liczyć na pomoc pobliskiego lekarza w przypadku poważniejszych dolegliwości. Jednak w czerwcu tego roku, społeczność wyspy Fogo straci jedynego pełnoetatowego lekarza, co można zauważyć w wielu miastach i wsiach Nowej Fundlandii, ponieważ region zmaga się ze zmniejszonym wzrostem gospodarczym i nadciągającym kryzysem demograficznym. Do najbliższego lekarza mieszkańcy będą musieli podróżować sześć godzin promem w obie strony, co będzie również zależało od kaprysów potężnych sztormów morskich.

„Kiedy weźmie się pod uwagę, że po raz pierwszy od 1792 r. mieszkańcy zostaną bez lekarza mieszkającego na wyspie, jest to zdumiewające i nagle dociera do ciebie, że dzieje się coś większego” – powiedział Paddy Daly, gospodarz popularnej audycji radiowej Open Line z Nowej Fundlandii. „To jest coś, czego można było się spodziewać od dawna. Nie stało się to z dnia na dzień”.

Od czasu załamania się połowów dorsza na początku lat 90. prowincja Nowa Fundlandia i Labrador walczy o odzyskanie dynamiki gospodarczej.

Jednak prowincja boryka się także z kryzysem demograficznym, gdzie liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń i ma miejsce exodus mieszkańców. W niedawnym spisie powszechnym Nowa Fundlandia i Labrador były jedynymi prowincjami w kraju, w których od 2016 r. spadła liczba ludności, mają one także trudności z zatrzymaniem przybywających tam imigrantów. Wśród najbardziej dotkniętych exodusem były najmniejsze osady przybrzeżne.

Brak lekarzy został symbolicznym przykładem tej trudnej sytuacji, stając się nawet inspiracją do powstania w 2013 roku kanadyjskiej komedii pod tytułem The Grand Seduction. W filmie mieszkańcy wioski Tickle Head bardzo się starają, aby zwabić lekarza do osiedlenia się w ich społeczności, pozorując grę w krykieta i zostawiając pieniądze na przystani.

Po odejściu ich lekarza w 2021 r. mieszkańcy innej placówki, Bell Island, próbowali wziąć sprawy w swoje ręce, uruchamiając stronę Bell Island Grand Seduction na Facebooku, błagając regionalny urząd ds. zdrowia o odesłanie dr Firasa Ayara z powrotem do społeczności.

„Nie chcemy oszukiwać, czarować ani nakłaniać doktora Ayara do powrotu na Bell Island. Chcemy, aby ta platforma była wykorzystywana do okazania mu naszej miłości i szacunku oraz tego, że chcemy, aby wrócił do naszej społeczności” – napisał mieszkaniec Kenneth Kavanagh.

Grupa odniosła małe zwycięstwo, gdy Ayar powrócił z krótkoterminowym kontraktem. Jednak szersza perspektywa tego regionu sugeruje, że te małe wygrane będą rzadkie – zwłaszcza w społecznościach o słabnących perspektywach gospodarczych.

„W wielu tych miejscach prawdopodobnie minęły już czasy, gdy miało się lekarza rodzinnego, który znał ciebie, twoje dzieci i ich dzieci” – powiedział Daly. „Więc ludzie będą musieli się zastanowić, czy przeprowadzić się gdzieś bliżej opieki lekarskiej, czy zostać”.

Prawie 100 000 nowofundlandczyków nie ma dostępu do lekarza rodzinnego, a niedawna utrata lekarza na wyspie Fogo uwydatnia skomplikowaną rzeczywistość zarządzania niedoborem pracowników służby zdrowia.

Mieszkanka wyspy Sabrina Payne niedawno zdecydowała się sprzedać swój dom i opuścić wyspę, gdy długie rejsy promem na kontynent w trakcie leczenia nowotworu stały się dla niej zbyt trudne.

„Podjęcie tej decyzji zajęło mi dużo czasu, ponieważ naprawdę kochałam to miejsce” – powiedziała CBC. „Jednak ostatecznie moje zdrowie psychiczne się pogarszało, ponieważ to wszystko było katorgą”.

W tej społeczności znajdują się jedne z najdroższych i najbardziej znanych hoteli w Kanadzie, których gośćmi byli między innymi premier Justin Trudeau i Gwyneth Paltrow.

Fogo Island Inn, gdzie najtańszy pobyt kosztuje ponad 6000 USD – jest również jednym z największych pracodawców na wyspie. Shorefast, firma prowadząca hotel, jest zarejestrowaną organizacją charytatywną, która twierdzi, że wszystkie swoje zyski inwestuje z powrotem w lokalną społeczność.

 

Daly zasugerował, że Fogo może być jednym z niewielu miejsc, które ma zasoby i wpływy, aby skutecznie naciskać na regionalny urząd ds. zdrowia.

„W przypadku Fogo może być tak, że Shorefast odgrywa istotną rolę w skutecznym ubieganiu się o lekarza” – powiedział Daly. „Ponieważ coraz częściej wydaje się, że poszczególne miejscowości będą próbowały wziąć sprawy w swoje ręce”.

 

 

Autor: 
Leyland Cecco / Tłumaczenie: Milena Wrochna
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama