Patron, pies do wykrywania bomb, uhonorowany prezydenckim medalem, potwierdza swoje bohaterstwo

Reklama

pt., 05/20/2022 - 12:52 -- MagdalenaL

Patron, pies do wykrywania bomb i jego właściciel, Mychajło Iliew ze Służby Ochrony Cywilnej, otrzymali medal od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego podczas konferencji prasowej w niedzielę, w uznaniu ich zasług dla kraju.

Patronowi, którego imię oznacza po ukraińsku „amunicja”, przypisuje się wykrycie ponad 200 niezdetonowanych ładunków wybuchowych od początku wojny, jak podaje Reuters.

 

Ze swoim mocnym pyszczkiem i niewielką kamizelką ochronną Patron stał się stałym elementem oficjalnych kanałów mediów społecznościowych Ukrainy i międzynarodowym symbolem patriotyzmu. Zainspirował nawet rzesze fanów do stworzenia ilustracji (od przejmujących po żartobliwe) i pluszaków z dzianiny. Jego oficjalna strona na Instagramie ma ponad 220 000 obserwujących.

Zełeński wręczył nagrodę na konferencji prasowej z premierem Kanady Justinem Trudeau w Kijowie, podczas której Patron entuzjastycznie szczekał i merdał ogonem. W pewnym momencie Trudeau roześmiał się i udał, że sprawdza, czy w jego kieszeniach nie ma smakołyków.

W późniejszych słowach Zełeński opisał Patrona jako „małego, ale bardzo znanego sapera”, czyli inżyniera wojskowego.

 

„Pies, który pomaga oczyścić naszą ziemię ze śladów okupantów, a także uczy dzieci bezpieczeństwa górniczego”, stwierdził. „Ze względu na rosyjskich najeźdźców jest to teraz jedno z najpilniejszych zadań — nauczyć dzieci rozpoznawania i unikania przedmiotów wybuchowych”.

2-letni terier był profesjonalnie szkolony przez kynologów, aby pokazać, jak psy mogą być trenowane do wykonywania konkretnych zadań, ale przestawił się na początku wojny na naukę węszenia min, według „TODAY Parents”.

 

Iliew, który pochodzi z Czernihowa i zajmuje się tego typu pracą od 2014 r. początkowo, kupił Patrona od kolegi z pracy jako zwierzątko dla swojego syna. Teraz obaj pracują razem, neutralizując miny i pociski pozostawione przez rosyjskie wojska.

Oto jak to działa: Patron został wyszkolony do rozpoznawania zapachu prochu strzelniczego. Kiedy go poczuje, daje sygnał Ilievowi, który następnie współpracuje z ludzkimi kolegami, aby znaleźć i rozbroić urządzenia.

Patron „daje promienie słońca, uśmiechy i nadzieję tylko na zwycięstwo i pokój na ziemi”, powiedział Iliev w wywiadzie dla TODAY, dodając, że Patron będzie pracował „tak długo, jak nasi ludzie będą go potrzebować”.

Kiedy Patron nie zajmuje się wykrywaniem materiałów wybuchowych, pracuje społecznie, udzielając się charytatywnie. Tak twierdzi ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji, które podzieliło się zdjęciem, na którym w zeszłym miesiącu pozdrawia dziecko w kijowskim szpitalu.

Praca jest ciężka i najwyraźniej męcząca, białoruska gazeta opozycyjna NEXTA zamieściła na Twitterze zdjęcie zmęczonego szczeniaka, który zasnął podczas prasowego briefingu w weekend.

Ale Patron wciąż znajduje czas na klasyczne psie przyjemności, takie jak zabawa z przyjaciółmi i podjadanie ulubionych smakołyków.

 

„Patron po prostu uwielbia ser”, mówi Iliev. „Jest bardzo aktywnym psem, który lubi biegać z innymi psami, a potem, oczywiście, spać”.

W rzeczywistości zgodnie z tłumaczeniem Google, Państwowa Służba Ratunkowa zażartowała na Facebooku, że Patron cieszył się ze spotkania z przywódcą Kanady podczas niedzielnej ceremonii, „nawet jeśli pan Trudeau nie znalazł kawałka ulubionego sera Patrona”.

 

Autor: 
Tłumaczenie: Barbara Błażkiewicz
Polub Plportal.pl:

Reklama