Chiny oświadczyły, iż przeprowadziły ćwiczenia w pobliżu granicy z Tajwanem

Reklama

śr., 05/18/2022 - 23:54 -- MagdalenaL

Zdjęcie: REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Szanghaj, 9 maja (Reuters) – Chińskie siły zbrojne przeprowadziły w zeszłym tygodniu kolejne ćwiczenia w pobliżu Tajwanu w celu doskonalenia wspólnych działań bojowych, oświadczyła w poniedziałek Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza po tym, jak na wyspie, do której prawa roszczą sobie Chiny, odnotowano wzrost ich aktywności.

W ciągu ostatnich dwóch lat Tajwan skarżył się na cykliczna aktywność wojskową Chin w pobliżu swoich granic, skoncentrowaną głównie na południowej i południowo-zachodniej strefie identyfikacji obrony powietrznej wyspy.

W piątek tajwańskie siły powietrzne poderwały swoje samoloty, by ostrzec 18 chińskich samolotów, że wleciały w tajwańską strefę obrony powietrznej. W sobotę i w niedzielę odnotowano kolejne wtargnięcia, ale z udziałem mniejszej liczby samolotów.

Dowództwo teatru wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w wydanym oświadczeniu poinformowało, że od piątku do soboty siły morskie i powietrzne przeprowadziły ćwiczenia na wschód i południowy-zachód od Tajwanu, w celu „dalszego sprawdzania i doskonalenia wspólnych zdolności bojowych wielu służb i rodzajów uzbrojenia”. Szczegółów nie podano.

Minister obrony Tajwanu powiedział, iż Chiny wykorzystały bombowce, myśliwce oraz samolot przeciw okrętom podwodnym.

Nie padły żadne strzały, a chiński samolot nie leciał w tajwańskiej przestrzeni powietrznej, ale w jego strefie identyfikacji obrony powietrznej, czyli szerszym obszarze, który Tajwan monitoruje i patroluje, aby dać sobie więcej czasu na reakcję wobec ewentualnego zagrożenia.

Tajwan podniósł stan alarmu w momencie inwazji Rosji na Ukrainę obawiając się, że Chiny uczynią podobny ruch, jednak rząd w Tajpej nie odnotował żadnych sygnałów, wskazujących, że miałoby do tego dojść.

W poniedziałek odpowiadając na pytania w parlamencie, minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu powiedział, że Chiny wciąż stanowią zagrożenie.

„Ale jesteśmy zdeterminowani bronić naszego kraju”.

W zeszłym tygodniu Japonia poinformowała o ośmiu chińskich okrętach wojennych, w tym lotniskowcu, przepływających pomiędzy wyspami w południowej części japońskiego łańcucha Okinawa w kierunku północno-wschodniego Tajwanu.

W zeszłym tygodniu Tajwan także przeprowadził wcześniej zapowiedziane ćwiczenia rakietowe i inne u swoich południowych i południowo-wschodnich wybrzeży.

Chiny nigdy nie zrezygnowały z użycia siły do przejęcia kontroli nad demokratycznie rządzonym Tajwanem, a Cieśnina Tajwańska pozostaje potencjalnym militarnym punktem zapalnym.

Rząd Tajwanu odrzuca roszczenia Chin co do suwerenności tego kraju twierdząc, że tylko 23 miliony mieszkańców wyspy może decydować o swojej przyszłości.

Autor: 
Ben Blanchard / tłum. Agnieszka Żółty
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama