Korea Północna wystrzeliła rakietą balistyczną w Morze Japońskie

Reklama

śr., 05/18/2022 - 00:18 -- MagdalenaL

Rakieta balistyczna krótkiego zasięgu która była wystrzelona przez Koreę Północną w sobotę osiągnęła wysokość około 60 kilometrów na swojej trajektorii 600 km, według Sztabu Połączonych Szefów Korei Południowej.

Połączeni szefowie sztabu Korei Południowej powiedzieli, że rakieta została wystrzelona, prawdopodobnie z łodzi podwodnej, o godzinie 14:07. czasu lokalnego z obszaru Sinpo na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej. Japońska straż przybrzeżna potwierdziła, że ​​pocisk wpadł do Morza Japońskiego, znanego również jako Morze Wschodnie, o godzinie 14:25. czasu lokalnego.

Przedstawiciele wywiadu południowokoreańskiego i amerykańskiego analizują wystrzel, a południowokoreańskie wojsko utrzymuje stan gotowości, powiedział Sztab Połączonych Szefów Korei Południowej.

Sobotni start nastąpił zaledwie kilka dni po innym teście rakiet balistycznych przez Koreę Północną w środę.

Korea Północna zintensyfikowała w tym roku program testowania rakiet.

Sobotni pocisk oznacza jak dotąd 14. wystrzelenie rakiety w tym kraju w 2022 r., w tym jedno w połowie marca, które prawdopodobnie się nie powiodło.

Dla porównania, w 2020 roku przeprowadzono tylko cztery testy, a w 2021 roku osiem.

Wojsko Korei Południowej w sobotę określiło powtarzające się wystrzelenia pocisków jako „poważne groźby”, które należy „natychmiast powstrzymać”.

Podczas parady wojskowej 25 kwietnia przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un obiecał przyspieszyć rozwój broni jądrowej z „najwyższą możliwą” szybkością. Eksperci twierdzą, że parada, a także retoryka Kima i lawina wystrzeliwania broni rzuci okiem na jego ambicje związane z programem zbrojeniowym – zwłaszcza wysiłki na rzecz opracowania pocisków na paliwo stałe, które łatwiej byłoby ukryć przed zagranicznymi agencjami szpiegowskimi.

Autor: 
Gawon Bae, Junko Ogura, Mayumi Maruyama i Jessie Yeung / tłum. Nikol Benderuk
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama