Brytyjski premier Boris Johnson polecił zwolnić 90 tys. urzędników państwowych. A jak jest w Polsce?

Reklama

ndz., 05/15/2022 - 11:22 -- zzz

Brytyjski premier Boris Johnson polecił gabinetowi opracowanie planu redukcji zatrudnienia ponad 90 tys. urzędników państwowych – podała telewizja Sky News.

 

Według kanału, środek ten ma na celu uwolnienie środków budżetowych, aby złagodzić kryzys związany z kosztami utrzymania i ewentualnymi obniżkami podatków.

Zwraca się uwagę, że Johnson polecił ministrom przygotowanie w ciągu miesiąca raportu na temat sposobów zmniejszenia zatrudnienia w służbie cywilnej do poziomu z 2016 roku. „Oznaczałoby to redukcję około jednej piątej siły roboczej, czyli 475 tys. osób. Dzięki temu można by zaoszczędzić 3,5 mld funtów rocznie” – stwierdzono w raporcie.

„Premier i ministrowie rozumieją, że urzędnicy państwowi wykonują wyjątkową pracę dla społeczeństwa… Ale kiedy ludzie i firmy w całym kraju stoją w obliczu kryzysu związanego z rosnącymi cenami, społeczeństwo słusznie oczekuje, że rząd będzie dawał przykład i pracował tak wydajnie, jak to tylko możliwe” – powiedział rzecznik rządu krajowego.

W ostatnich miesiącach inflacja w Wielkiej Brytanii pobiła historyczne rekordy. Na początku maja Bank Anglii podniósł swoją prognozę inflacji na 2022 rok i oczekuje, że w czwartym kwartale inflacja przyspieszy do 10,25%, co może być historycznym rekordem. Regulator zauważył, że presja inflacyjna gwałtownie wzrosła od czasu ostatniego raportu w lutym z powodu zaostrzenia się sytuacji między Rosją a Ukrainą. Bank stwierdził, że doprowadziło to do „znacznego pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie i w Wielkiej Brytanii”.

Na koniec 2021 r. Bank Anglii odnotował inflację w Wielkiej Brytanii na poziomie 5%

Polski urzędnik święta krowa

Przeciętny polski urzędnik potrzebuje około 50 minut, żeby podjąć obowiązki po przyjściu do pracy, podczas gdy w sektorze prywatnym ten czas rzadko przekracza 15 minut, wynika z danych OECD. Badanie prowadzone od kilku lat w małych, średnich i dużych jednostkach administracji publicznej pokazuje też, że efektywność pracy w administracji publicznej jest średnio dwukrotnie niższa niż w sektorze prywatnym.

Urzędy online, to po co przerost zatrudnienia?

Pandemia ujawniła, że 80% urzędników prowadzi pasożytniczy tryb życia. W czasie lockdownu Państwo dość sprawnie funkcjonowało on-line, chociaż nie było do tego przygotowane.

Polska to kraj, gdzie 3,5 miliona przedsiębiorców utrzymuje 40-milionowy naród. W aparacie administracyjnym, który kontroluje naród i rzekomo sprawiedliwie rozdziela wygenerowany dochód narodowy pracuje ponad 700 tys. urzędników. Czyli nienasycona pasożytnicza hydra administracyjna pożera 25% dochodów państwa. Rocznie ta armia bezużytecznych urzędników trawi ponad 80 miliardów zł. z budżetu państwa.

 Covid-19 zdemaskował etatystyczny system kasty urzędniczej, która przez dziesiątki lat udawała, że są niezbędni do funkcjonowania państwa. Nagle Polska i Polacy dostrzegli, że nie potrzebują do niańczenia miliona urzędników i 300 ministrów do podbijania pieczątek na pieczątkach od pieczątek. Okazało się, że wszystko można załatwić przez internet szybko i bez problemów, zamiast czekać latami na przyjęcie wniosków i decyzje. Polacy dostrzegli, że byli oszukiwani potrzebą istnienia urzędu przy urzędzie zarządzanego następnym urzędem, aby inny urząd miał pracę.

Mimo gigantycznej informatyzacji rosła liczba urzędników, tylko dlatego, że urzędnicy, aby utrzymać swoje stanowiska pracy, wymyślali nowe bariery i ograniczenia gospodarcze. Każdego dnia rosła liczba urzędów i kolejnych pasożytów, którzy uznali przedsiębiorców za śmiertelnych wrogów. W tym celu dzień i noc drukowano kolejne przepisy i rozporządzenia, by móc o świcie zaskoczyć brutalną kontrolą przedsiębiorcę. Aby utrzymać ten patologiczny stan, PIS wyposażył urzędników w nadzwyczajne uprawnienia, czyniąc ich nietykalną kastą. Ich uprawnienia przewyższają uprawnienia, jakie posiadała służba bezpieczeństwa w okresie stalinizmu. 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama