Według badań, dawka przypominająca zapewnia 90% ochronę przed Covid-19

Reklama

czw., 01/27/2022 - 20:24 -- MagdalenaL

Nowe badania pokazują, że dawki przypominające szczepionek Pfizer i Moderna zapewniają większą ochronę przed hospitalizacjami z powodu wariantów Covid-19.

Dane opublikowane w piątek przez amerykańskie Centrum Kontroli Chorób wykazały, że trzecia dawka którejkolwiek ze szczepionek jest skuteczna w ponad 90% przeciwko zarówno odmianom Delta, jak i Omikron.

Stwierdzono, że skuteczność tylko dwóch dawek spadła do 57% po sześciu miesiącach.

Amerykańskie władze prosiły społeczeństwo o zapisywanie się na szczepienia, jeśli się do nich kwalifikują.

Według badania CDC, skuteczność szczepionki i brak konieczności hospitalizacji po dwóch dawkach wynosiła 90% do sześciu miesięcy po drugiej dawce, ale później spadła do 81%.

Jednak dwa tygodnie po trzeciej dawce skuteczność przeciwko konieczności hospitalizacji wzrosła do 94%.

Podczas niedawnego gwałtownego wzrostu liczby przypadków odmiany Omikron, wskaźnik skuteczności po dwóch dawkach wynosił 81% w okresie od dwóch tygodni do sześciu miesięcy, po czym spadł do 57%. Dwa tygodnie po wprowadzeniu dodatkowych szczepień skuteczność wzrosła do 90%.

Badanie CDC opierało się na danych z 88 000 hospitalizacji w 10 stanach USA.

Drugie badanie CDC, również opublikowane w piątek, przeanalizowało dane z 25 stanowych i lokalnych wydziałów zdrowia i wykazało, że osoby otrzymujące szczepionki przypominające są znacznie mniej narażone na zarażenie się Omikronem.

Badanie wykazało, że wśród pacjentów otrzymujących dawkę przypominającą było średnio 149 przypadków na 100 000 osób, w porównaniu z 255 wśród tych, którzy do tej pory otrzymywali tylko dwie dawki.

Oddzielnie przeprowadzone badanie, opublikowane w Journal of the American Medical Association, wykazało, że prawdopodobieństwo zachorowania na Covid-19 i wystąpienia objawów było o 66% mniejsze u osób, które otrzymały dawkę przypominającą.

Rozprzestrzenianie się wariantu Omikron doprowadziło do rekordowej liczby hospitalizacji w USA. Liczba hospitalizowanych pacjentów w kraju wynosi obecnie ponad 150 000, przekraczając poprzedni rekord ustanowiony w styczniu 2021 r.

W północno-wschodniej części kraju – w tym w Nowym Jorku i Waszyngtonie – liczba hospitalizacji od tego czasu spadła, co skłoniło niektórych ekspertów do spekulacji, że Omikron zaczął osiągać szczyty w niektórych obszarach.

Władze ostrzegają jednak, że inne części USA może dzielić jeszcze kilka tygodni od szczytu zachorowań.

Na początku tego tygodnia prezydent USA Joe Biden został zapytany, dlaczego definicja „osoby w pełni zaszczepionej” nie została jeszcze zmieniona, aby uznawać trzy szczepionki zamiast dwóch.

„Dzięki dawce przypominającej masz większą ochronę” – odpowiedział. „To wszystko dotyczy tej samej kwestii”.

 

Autor: 
Autor: BBC / Tłumacz: Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama