Alarm w Hiszpanii w związku z rozprzestrzenianiem się czarnych szczurów

Reklama

czw., 01/27/2022 - 01:37 -- MagdalenaL

Pracownicy służby zdrowia ostrzegają przed pozostawianiem jedzenia lub odpadów w miejscach publicznych.

Czarny szczur (Rattus rattus) jest zwierzęciem, które przenosi poważne choroby, takie jak leptospiroza, toksoplazmoza, choroba Weila lub dżuma, a od kilku miesięcy, chociaż nie jest uważany za plagę, rozprzestrzenia się coraz bardziej na terytorium Hiszpanii. Jeśli sytuacja nie będzie kontrolowana, może stać się prawdziwym problemem dla zdrowia publicznego.

Komunikat ten został ogłoszony przez członków Narodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Zdrowia Środowiskowego (Anecpla) podczas konferencji na temat „Czarny szczur: powracający gatunek", która odbyła się w siedzibie Hiszpańskiej Konfederacji Organizacji Biznesowych (CEOE).

Ich liczba znacznie wzrosła w ostatnich latach, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Madryt i Valladolid. W samym Madrycie, gdzie w 2019 r. wykryto i skontrolowano zaledwie kilkanaście ognisk, obecnie obszar występowania czarnych szczurów poszerzył się do 35 ognisk.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się szczurów, mieszkańcy i turyści zostali wezwani do niedokarmiania bezpańskich kotów i gołębi oraz do niepozostawiania śmieci na drogach publicznych. „Resztki jedzenia pozostawione na ulicy przyciągają czarne szczury, sprzyjając ich ekspansji i rozmnażaniu" - mówi Jorge Galván, dyrektor generalny Anecpla.

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) gryzoń ten jest jednym ze 100 najbardziej szkodliwych obcych gatunków inwazyjnych na naszej planecie. Dorosłe osobniki ważą od 150 do 250 gramów, mierzą od 16 do 22 centymetrów plus ogon, który osiąga od 17 do 24 centymetrów. Ich sierść jest raczej szarawa.

Autor: 
Sarah Romero / tłum. Magdalena Wąsala
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama