Atak hakerski na Międzynarodowy Czerwony Krzyż: ujawniono pół miliona danych osobowych

Reklama

sob., 01/22/2022 - 16:15 -- MagdalenaL

Hakerzy, których celem był Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MKCK) ukradli ponad pół miliona danych osobowych „wysoce bezbronnych” osób.

Organizacja humanitarna, która pracuje z ofiarami wojny, zaginionymi i zatrzymanymi na całym świecie, poinformowała, że padła ofiarą „wyrafinowanego cyberataku”.

Nie wiadomo jeszcze, kto przeprowadził atak.

Jednak MKCK prosił osobę, która wykradła te dane, aby nie dopuściła do tego, aby one wyciekły ani nigdzie ich nie udostępniała.

Stwierdzono, że wykradziono poufne informacje dotyczące 515 000 osób – wielu z nich to bezbronne ofiary wojny. Dane pochodziły z ponad 60 narodowych stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca na całym świecie.

Organ z siedzibą w Genewie poinformował, że hakerzy zaatakowali zewnętrzną firmę w Szwajcarii, której MKCK używał do przechowywania danych.

Nic nie wskazuje na to, że dane już wyciekły do sieci, jednakże MKCK musiał zamknąć system, którego używa do łączenia rodzin rozdzielonych przez wojnę.

Dyrektor generalny MKCK, Robert Mardini, powiedział, że te włamanie naraża na większe ryzyko osoby całkowicie bezbronne.

„Atak na dane osób zaginionych sprawia, że udręka i cierpienie rodzin jest jeszcze gorsza do zniesienia” – powiedział Mardini.

„Wszyscy jesteśmy zbulwersowani i zakłopotani, że taka informacja zostałaby po prostu namierzona i naruszona”.

Wezwał również odpowiedzialnych za te włamanie, aby „postąpili słusznie – nie udostępniali, nie sprzedawali ani nie wykorzystywali w inny sposób tych danych”.

Autor: 
Autor: BBC / Tłumacz: Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama