Policja w Hongkongu oskarża dwóch byłych członków załogi samolotu w związku z złamaniem obostrzeń

Reklama

sob., 01/22/2022 - 15:56 -- MagdalenaL

Policja w Hongkongu twierdzi, że dwóch byłych pracowników zostało aresztowanych i oskarżonych o rzekome złamanie przestrzegania wprowadzonych w mieście restrykcji związanych z koronawirusem.

Policja powiedziała, że obydwie osoby „opuściły dom w celu wykonywania nieuzasadnionych czynności”, podczas gdy powinny przebywać w izolacji domowej.

Obydwie osoby później uzyskały pozytywny wynik testu na obecność rozprzestrzeniającego się wariantu Omicron.

Linia lotnicza, dla której te osoby pracowały, nie podała ich nazwisk. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak Cathay Pacific zwolniły dwóch pracowników załogi, które podejrzewano o złamanie zasad dotyczących Covid.

Policja poinformowała, że dwie aresztowane osoby wróciły do Hongkongu z USA w dniach 24 i 25 grudnia.

Zostały zwolnione za kaucją, a ich sprawa ma zostać rozpatrzona 9 lutego.

Jeśli zostaną skazane, grozi im do sześciu miesięcy pozbawienia wolności i grzywna w wysokości do 5000 HKD (470 GBP; 642 USD).

Cathay Pacific, flagowy przewoźnik Hongkongu, spotkał się z twierdzeniami, że jego załoga była odpowiedzialna za początkowe rozprzestrzenianie się Omicron w mieście.

Dyrektor naczelna Hongkongu, Carrie Lam, w zeszłym tygodniu wyróżniła linię lotniczą i zarządziła dochodzenie w sprawie postawionych zarzutów, że ich załoga złamała przepisy dotyczące pandemii.

W odpowiedzi przewodniczący Cathay Patrick Healy podobno powiedział personelowi, że nieprzestrzeganie przepisów przez „niewielką mniejszość” nie może „przyćmić niezwykłej dyscypliny i profesjonalizmu” większości załogi.

Hongkong nieustannie dostosowywał swoje zasady kwarantanny do załóg lotniczych, realizując politykę „China's zero Covid” w Chinach kontynentalnych.

Miasto w sposób drastyczny zaostrzyło swoje przepisy po pojawieniu się wariantu Omicron w zeszłym roku, co doprowadziło do tego, że w styczniu Cathay odwołały większość swoich planowanych lotów pasażerskich i towarowych.

Jeszcze przed nałożeniem surowszych przepisów, linia lotnicza miała problemy z skompletowaniem załogi na wiele swoich lotów, ponieważ niektóre trasy opierały się na pilotach zgłaszających się na ochotnika do wykonywania lotów, co wiązało się z przebywaniem w pokojach hotelowych przez około pięć tygodni.

Piloci Cathay powiedzieli wcześniej BBC, w jaki sposób przepisy wpłynęły na ich zdrowie psychiczne i nadwyrężyły ich życie osobiste, a jeden z nich powiedział, że był „w nieustannej kwarantannie”.

Autor: 
Autor: BBC / Tłumacz: Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama