Wulkan na Pacyfiku: Nowa Zelandia wysyła samolot, aby ocenić szkody w Tondze

Reklama

czw., 01/20/2022 - 18:12 -- MagdalenaL

Erupcja pokryła wyspy Pacyfiku popiołem, odcięła zasilanie i zerwała połączenia.

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) poinformowała BBC, że może być poszkodowanych nawet 80 000 osób.

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern, powiedziała, że tsunami spowodowało „znaczące szkody”. Do tej pory nie zgłoszono żadnych zgonów.

Informacje są jednak niekompletne, a Nowa Zelandia i Australia wysyłają loty obserwacyjne, aby ocenić zakres szkód. Siły Obronne Nowej Zelandii we wpisie na Twitterze poinformowali, że wysłano samolot, aby „pomóc we wstępnej ocenie tych obszarów i nisko położonych wysp”.

Katie Greenwood z IFRC na Fidżi powiedziała, że pomoc jest natychmiast potrzebna. „Podejrzewamy, że w całym Tonga może być nawet 80 000 osób poszkodowanych z powodu samej erupcji lub fali tsunami i powodzi w wyniku erupcji” – powiedziała.

„To był ogromny szok dla ludzi, więc martwimy się o te zewnętrzne wyspy i o ich mieszkańców”.

Podwodny wulkan wybuchł w sobotę, tworząc chmurę popiołu na niebie i wywołując ostrzeżenia o falach o długości 1,2 metra docierających do Tonga. Erupcja była tak głośna, że można ją było usłyszeć w Nowej Zelandii, około 2383 km (1481 mil) od Tonga.

Pełniący obowiązki Wysokiego Komisarza w Nowej Zelandii, Tonga Peter Lund powiedział, że kraj wyspiarski wygląda „jak księżycowy krajobraz” po tym, jak został pokryty warstwą popiołu wulkanicznego.

Pył prawdopodobnie zanieczyścił zapasy wody i spowodował, że należało zaopatrzyć się w świeżą wodę, powiedziała w niedzielę Ardern.

Organizacje charytatywne twierdzą, że nadmiar popiołu skłonił władze do nakazania ludziom picia wody butelkowanej i noszenia maseczek na twarzy, aby chronić płuca.

Gdy niebo pociemniało od popiołu, pojawiły się filmy pokazujące korki samochodów oraz ludzi, którzy swoimi pojazdami wyjeżdżali z nisko położonych obszarów. Kilka godzin później doszło do zerwania linii internetowych i telefonicznych Tonga, przez co 105 000 mieszkańców wyspy było prawie całkowicie nieosiągalnych.

Przed największą erupcją wulkan wybuchał co kilka dni. Agencja Meteorologiczna Tonga ostrzegła, że w niektórych rejonach informowano o wystąpieniu zapachu siarki i amoniaku.

Ardern powiedziała, że w niektórych częściach wyspy przywracane jest zasilanie, a telefony komórkowe powoli zaczynają ponownie działać. Jednak sytuacja w niektórych obszarach przybrzeżnych pozostawała nieznana.

Nie mogąc rozmawiać z przyjaciółmi i rodziną, wielu Tongańczyków w Australii i Nowej Zelandii zaczęło martwić się o swoje bezpieczeństwo.

Fatima powiedziała, że nie miała żadnego odzewu od swojego kolegi, który prowadzi nadmorską restaurację w Nuku'alofa, stolicy Tonga.

„To wszystko jest bardzo smutne, mamy nadzieję, że nastąpią lepsze dni” – stwierdziło BBC. „Byli zasmuceni faktem, że przez długi czas byli zamknięci i nie odwiedzali ich żadni turyści, a teraz jeszcze spotkała ich ta katastrofa”.

Zdjęcia satelitarne sugerują, że niektóre odległe wyspy zostały całkowicie zanurzone w wodzie morskiej.

Eksperci twierdzą, że erupcja wulkanu Hunga-Tonga Hunga-Ha'apai jest jedną z najbardziej gwałtownych w regionie od dziesięcioleci.

To wywołało ostrzeżenia o tsunami w kilku krajach, w tym w Japonii i Stanach Zjednoczonych, gdzie powodzie dotknęły niektóre przybrzeżne części Kalifornii i Alaski.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Zac Goldsmith, nazwał sytuację w Tonga „szokującą” i powiedział, że Wielka Brytania jest „gotowa do pomocy i wsparcia naszego przyjaciela i partnera ze Wspólnoty Narodów w każdy możliwy sposób”.

 

Zdjęcia satelitarne pokazują jakie zniszczenia wywołał wulkan

Naukowcy po raz pierwszy przyjrzeli się erupcji Hunga-Tonga Hunga-Ha'apai w sobotę, kiedy nad ich głowami przeleciał satelita Sentinel-1A.

Ten statek kosmiczny jest platformą radarową i umożliwia obserwacje przez zasłaniającą chmurę i popiół na powierzchni.

Wyraźnie widać, że znaczna część krawędzi krateru, która znajdowała się nad wodami oceanu, została zniszczona, co stanowi świadectwo silnego wybuchu.

 

 

Naukowcy będą chcieli podjąć działania, aby poznać przyczynę tsunami, które wytworzyło fale nie tylko na pobliskich wyspach, ale także na plażach wokół Pacyfiku.

W jakim stopniu odpowiedzialna była sama eksplozja? Fale ciśnienia mogą tworzyć tak zwane „meteotsunami”. A może przemieszczenie wody było wynikiem niewidocznego zawalenia się części wulkanu pod powierzchnią oceanu.

Autor: 
Autor: BBC / Tłumacz: Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama