Covid-19: Pekin domaga się zatrzymania zagranicznych dostaw

Reklama

czw., 01/20/2022 - 13:45 -- MagdalenaL

Przytoczyli ponownie teorię, że Covid-19 może rozprzestrzeniać się na całym świecie w imporcie mrożonej żywności, co często kwestionowało wielu naukowców.

Władze powiedziały, że kobieta, która uzyskała wynik pozytywny, nigdzie nie podróżowała.

Dodali, że znaleźli ślady wirusa na otrzymanej przez nią paczce.

Do infekcji doszło niecałe trzy tygodnie przed planowanymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, których gospodarzem jest Pekin.

W poniedziałek Chiny ogłosiły, że nie będą sprzedawać biletów publiczności na Igrzyska. W ramach zachowania bezpieczeństwa i kontroli nad wirusem, tylko zaproszone osoby będą mogły uczestniczyć w tym wydarzeniu. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób zostaną oni wybrani i czy będą musieli poddać się kwarantannie.

Jak donosi BBC Stephen McDonell ze stolicy Chin, jest to jak dotąd pierwszy i jedyny odnotowany przypadek zakażenia tym wysoce zaraźliwym wariantem Covid-19

W poniedziałek, urzędnik ds. Zdrowia Pang Xinghuo powiedział dziennikarzom, że wirus osadził się na powierzchni listu, który zarażona osoba otrzymała z Kanady, a także w nieotwartym liście, donosi agencja informacyjna AFP.

Przetestowano dziesiątki listów z tej samej partii, w tym próbki z nieotwartych listów a pięć wykazało pozytywne ślady Covid-19, powiedział Pang. 

Centrum Kontroli Chorób w Pekinie stwierdziło, że nie można wykluczyć, że kobieta została zarażona przez paczkę otrzymaną z innego kraju.

W przypadku otwierania dostaw z zagranicy sugerowano, że należy to zrobić na zewnątrz, w rękawiczkach a następnie wyrzucić opakowanie.

Jak mówi Robin Brant z BBC, to, co Pekin nazywa swoją strategią „dynamic zero Covid, która łączy masowe szczepienia z wykonywaniem ciągłych testów, ogólnokrajowym monitorowaniem ruchów ludzi, mierzeniem temperatury i aplikacjami telefonicznymi, aby ustalić, że nie stanowią zagrożenia.

Wszystko to sprowadza się do nadmiernej czujności na temat powstania każdej nowej epidemii - jeśli i kiedy zostaniesz zauważony, reakcja jest natychmiastowa.

Chiny od początku były wierne takiemu podejściu, ponieważ prawdopodobnie przywódcy z Xi Jinping down uważają, że nie ma drugiej takiej rzeczy, która powoduje chorobę i śmierć na tak ogromną skalę a także takiej, która byłaby politycznie, gospodarczo i społecznie nie do zaakceptowania.

Autor: 
Autor: BBC; Tłumaczenie: Natalia Stawicka
Polub Plportal.pl:

Reklama