Mężczyzna, któremu przeszczepiono serce świni, w roku 1988 był winny pchnięcia nożem

Reklama

śr., 01/19/2022 - 13:13 -- MagdalenaL

David Bennett, 57, został skazany za pchnięcie nożem Edwarda Shumakera w 1988 roku, jego siostra powiedziała BBC Today.

Leslie Shumaker Downey, której brat zmarł w 2007 roku, powiedziała, że jej zdaniem pan Bennett nie był godzien operacji.

Jednak zespół transplantacji powiedział, że kryminalna przeszłość osoby nigdy nie mogłaby być podstawą do odmowy leczenia.

„Jest to solenny obowiązek każdego szpitala lub organizacji opieki zdrowotnej, aby zapewnić opiekę ratującą życie każdemu pacjentowi, który przekracza ich próg w oparciu o ich potrzeby medyczne”, urzędnicy Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland powiedzieli The New York Times.

„Każdy inny standard opieki stanowiłby niebezpieczny precedens i naruszałby wartości etyczne i moralne, które leżą u podstaw obowiązku lekarzy i opiekunów wobec wszystkich swoich podopiecznych”.

Atak miał miejsce w kwietniu 1988 roku, kiedy żona pana Bennetta siedziała na kolanach pana Shumakera, który miał 22 lata, powiedziała pani Downey.

W oczywistej z zazdrości furii pan Bennett dźgnął wielokrotnie pana Shumakera w plecy.

Pan Bennett został uznany za winnego pobicia i posiadania ukrytej broni, i  został skazany na 10 lat więzienia.

Pani Downey powiedziała, że nikt nie poinformował jej, że pan Bennett otrzymał serce świni, a dowiedziała się o tym z wiadomości od córki.

„Moja druga córka wysłała mi natychmiastową wiadomość i powiedziała: »Mamo, to ten mężczyzna, który dźgnął wujka Eda«. Potem przeczytałam historię i zdenerwowałam się, ponieważ otrzymał on serce”, powiedziała.

_122649213_mediaitem122649212

 

Pan Bennett wraca do zdrowia po eksperymentalnej siedmiogodzinnej procedurze w Baltimore.

Przeszczep uważany był za ostatnią nadzieję na uratowanie życia pana Bennetta, chociaż nie jest dokładnie jasne, jakie są jego długoterminowe szanse na przeżycie.

Jednakże pani Downey powiedziała, że sposób, w jaki przedstawiona jest ta historia, zasmucił ją.

„Umieszczają Bennetta w fabułach, ukazując go jako bohatera i pioniera, ale żadnym z nich nie jest” - powiedziała.

„Uważam, że lekarze, którzy przeprowadzili operację, powinni zbierać wszystkie pochwały za to, czego dokonali, a nie pan Bennett”.

Pan Shumaker był ograniczony do wózka inwalidzkiego w wyniku ataku, zanim doznał udaru w 2005 roku i zmarł dwa lata później.

Lekarze dookoła świata są zaprzysiężeni, aby jednakowo traktować pacjentów, którzy potrzebują opieki, bez względu na ich przeszłe przestępstwa lub działania.

Organizacja The Organ Procurement and Transplantation Network, która prowadzi amerykańską listę przeszczepów, twierdzi, że „postawy karne, które całkowicie wykluczają osoby skazane za przestępstwa z otrzymania leczenia, w tym przeszczepu narządów, nie są uzasadnione etycznie”.

Autor: 
Autor: BBC News; Tłumacz: Kamila Kula
Polub Plportal.pl:

Reklama