Oxfam: Majątek 10 najbogatszych ludzi na świecie podwoił się podczas pandemii

Reklama

śr., 01/19/2022 - 12:57 -- MagdalenaL

Według raportu, niższe dochody najbiedniejszych na świecie przyczyniły się do śmierci 21 000 osób każdego dnia.

Jednak 10 najbogatszych ludzi na świecie podwoiło swoje fortuny od marca 2020 r., poinformował Oxfam.

Na początku spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Oxfam zazwyczaj publikuje raport na temat globalnej nierówności.

Podczas tego wydarzenia zwykle tysiące liderów korporacyjnych i politycznych, celebrytów, działaczy, ekonomistów i dziennikarzy zbierają się w szwajcarskim ośrodku narciarskim na dyskusje panelowe, imprezy przy drinkach i rozmowy.

Jednak już drugi rok z rzędu spotkanie (zaplanowane na ten tydzień) będzie odbywało się wyłącznie online po pojawieniu się wariantu Omicron, który zmienił dotychczasowe plany przeprowadzenia stacjonarnego wydarzenia.

W tym tygodniu dyskusje obejmą prawdopodobnie dalszy rozwój pandemii, szczepionek i transformacji energetycznej.

Danny Sriskandarajah, dyrektor generalny Oxfam GB, powiedział, że organizacja charytatywna ustalała czas publikacji raportu każdego roku tak, aby zbiegał się z Davos, aby przyciągnąć uwagę elit gospodarczych, biznesowych i politycznych.

„W tym roku to, co się dzieje, jest poza jakąkolwiek skalą” – powiedział. „Prawie codziennie podczas tej pandemii pojawiał się nowy miliarder, a tymczasem 99% światowej populacji jest w gorszej sytuacji z powodu lockdownów, niższego handlu międzynarodowego, mniejszej turystyki międzynarodowej, w wyniku czego 160 milionów ludzi zostało dotkniętych ubóstwem”.

„W naszym systemie gospodarczym jest gdzieś ukryta jakaś wada” – dodał.

Według danych Forbesa cytowanych przez organizację, 10 najbogatszych ludzi świata to: Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault z rodziną, Bill Gates, Larry Ellison, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer i Warren Buffet.

Chociaż ich majątek wzrósł łącznie z 700 miliardów dolarów do 1,5 biliona dolarów, istnieje między nimi znaczna różnica, przy czym fortuna Muska wzrosła o ponad 1000%, podczas gdy fortuna Gatesa wzrosła o 30%.

 

Jak Oxfam dokonuje obliczeń?

Raport Oxfam opiera się na danych z Listy Miliarderów Forbesa oraz rocznego raportu Credit Suisse Global Wealth, który podaje rozkład światowego bogactwa od 2000 roku.

Badanie Forbesa wykorzystuje wartość majątku danej osoby, głównie nieruchomości i gruntu, pomniejszoną o długi, w celu określenia, co osoba „posiada”. Dane nie obejmują płac ani dochodów.

Metodologia była krytykowana w przeszłości, ponieważ oznacza, że student z dużymi długami, ale z wysokim potencjałem zarobkowym w przyszłości, zostałby uznany za biednego według zastosowanych kryteriów.

Oxfam twierdzi również, że ze względu na wzrost cen podczas pandemii, dostosował się do inflacji za pomocą amerykańskiego wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), który śledzi, jak szybko rosną koszty utrzymania.

Raport Oxfam, który również opierał się na danych Banku Światowego, mówi, że brak dostępu do opieki zdrowotnej, głód, przemoc ze względu na płeć i załamanie klimatu przyczyniły się do występowania jednej śmierci co cztery sekundy.

Mówi się, że 160 milionów więcej ludzi żyje za mniej niż 5,50 USD (4,02 GBP) dziennie, nie licząc wpływu pandemii Covid.

Bank Światowy wykorzystuje 5,50 dolara dziennie jako miarę ubóstwa w krajach o wyższym średnim dochodzie.

Raport stwierdza również:

  • Pandemia zmusza kraje rozwijające się do cięcia wydatków socjalnych w miarę wzrostu zadłużenia państwowego
  • Równouprawnienie płci zostało wycofane, obecnie 13 milionów kobiet pracuje, czyli mniej niż miało to miejsce w 2019 roku, a ponad 20 milionów dziewcząt jest zagrożonych, że nigdy nie powrócą do szkoły
  • Grupy mniejszości etnicznych zostały najbardziej dotknięte przez Covid, w tym brytyjscy Bangladeszowie i ciemnoskóra ludność USA

„Nawet w czasie globalnego kryzysu nasze niesprawiedliwe systemy gospodarcze są w stanie zapewnić najbogatszym nadzwyczajne niespodzianki, ale nie chronią najbiedniejszych” – powiedział Sriskandarajah.

Powiedział, że przywódcy polityczni mają teraz okazję do poparcia śmielszych strategii gospodarczych, aby „zmienić śmiertelny kierunek, w którym się aktualnie znajdujemy”.

 

Powinno to obejmować bardziej progresywne systemy podatkowe, które nakładają wyższe opłaty na kapitał i majątek, z dochodami przeznaczonymi na „wysokiej jakości powszechną opiekę zdrowotną i ochronę socjalną dla wszystkich”, powiedział Sriskandarajah.

Oxfam wzywa również do zniesienia praw własności intelektualnej do szczepionek Covid-19, aby umożliwić szerszą produkcję i szybszą dystrybucję.

Na początku tego miesiąca prezes Banku Światowego, David Malpass, wyraził swoje zaniepokojenie pogłębiającymi się nierównościami na świecie, argumentując, że wpływ inflacji i środki mające na celu jej zaradzenie mogą spowodować więcej szkód w biedniejszych krajach.

„Perspektywy dla słabszych krajów są nadal bardzo niewielkie” – powiedział.

Autor: 
Autor: BBC; Tłumaczenie: Natalia Stawicka
Polub Plportal.pl:

Reklama