„Die Welt” o wycieku danych polskiego wojska: kompromitacja wschodniej flanki NATO

Reklama

wt., 01/18/2022 - 00:42 -- MagdalenaL

„W Polsce nie było jeszcze wycieku danych na taką skalę. Wschodnia flanka NATO została skompromitowana. Eksperci mają niepokojące podejrzenie” – pisze Philipp Fritz w „Die Welt”.

Począwszy od śrubek i amunicji, a skończywszy na czołgach i samolotach bojowych: niemal 1,8 mln danych dotyczących armii znalazło się w Internecie. Dostępne dla każdego dane zawierają szczegółowe informacje o uzbrojeniu polskiej armii, w tym o czołgach Leopard 2 i samolotach F-16.

 

Zdaniem dziennikarza „Die Welt” wzburzenie z powodu skandalu będzie wcale nie mniejsze za granicą. „Polska zabezpiecza wschodnią flankę NATO i jest jednym z kluczowych krajów Sojuszu. Polska armia jest teraz skompromitowana, widoczna, każdy może oszacować jej siłę i jej słabości” – czytamy w „Die Welt”.

Operacja szpiegowska czy zaniedbanie?

Philipp Fritz zastrzega, że okoliczności przecieku są niejasne. Nie wiadomo, czy chodzi o operację szpiegowską, czy ludzki błąd. Ministerstwo Obrony potwierdziło, że pracownik Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy udostępnił plik na nieautoryzowanym serwerze

 

„Die Welt” zwraca uwagę, że polskie władze starają się bagatelizować problem, zapewniając, że wyciek danych nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Eksperci są odmiennego zdania.

Czytaj więcej:  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/die-welt-o-wycieku-danych-kompromitacja/f2hwcjr,79cfc278

Autor: 
redakcja
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama