Książę Harry walczy o przyznanie ochrony policji w Wielkiej Brytanii

Reklama

wt., 01/18/2022 - 00:35 -- MagdalenaL

Książę Harry stara się o rewizję sądową w związku z odmową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby pozwolić mu na osobiste sfinansowanie ochrony policyjnej podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.

Książę Sussex twierdzi, że jego amerykański i prywatny zespół ochrony nie ma odpowiedniej jurysdykcji za granicą.

Stracił ochronę policyjną finansowaną przez podatników po wycofaniu się z królewskich obowiązków w 2020 roku.

Książę Harry mówi, że chce odwiedzić swój rodzinny kraj z rodziną, ale musi „zapewnić” im bezpieczeństwo.

Wniosek o rewizję sądową w Sądzie Najwyższym przeciwko decyzji organu publicznego lub departamentu rządowegojest następstwem incydentu bezpieczeństwa w Londynie w lipcu 2021 r., kiedy samochód księcia był ścigany przez fotografów, gdy opuszczał imprezę charytatywną.

Przedstawiciel prawny księcia Harry'ego powiedział, że pozew został złożony we wrześniu „w celu zakwestionowania decyzji stojących za procedurami bezpieczeństwa, w nadziei, że można to ponownie ocenić pod kątem oczywistej i niezbędnej wymaganej ochrony”.

Książę Harry chce osobiście sfinansować ochronę policji, aby „nie obciążać podatników”, dodali.

Książę, który obecnie mieszka w Kalifornii, argumentuje, że jego prywatny zespół ochrony nie może wykonać pracy ochrony policyjnej w Wielkiej Brytanii, mając dostęp do lokalnego wywiadu i jurysdykcji prawnej.

Oświadczenie stwierdza: „Już do końca życia, bezpieczeństwo księcia Harrego będzie zagrożone”.

„Pozostaje szósty w kolejce do tronu, odbył dwie tury służby bojowej w Afganistanie, a w ostatnich latach jego rodzina została poddana dobrze udokumentowanym zagrożeniom ze strony neonazistów i ekstremistów”.

Jego przedstawiciel prawny powiedział, że zaoferował pokrycie kosztów ochrony policyjnej w styczniu 2020 r. w Sandringham, kiedy trwały rozmowy z królową na temat ich przyszłej roli. Ale jak powiedział przedstawiciel, oferta została odrzucona.

„Wielka Brytania zawsze będzie domem księcia Harry'ego i krajem, w którym chce, aby jego żona i dzieci były bezpieczne. Brak ochrony policyjnej wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem osobistym” – czytamy w oświadczeniu.

Córka księcia Harrego, Lilibet, ma teraz siedem miesięcy i nie poznała jeszcze swojej prababki królowej, dziadka księcia Walii i innych członków rodziny.

Para została zmuszona do ujawnienia, że wdrożyła „prywatnie finansowane ustalenia dotyczące bezpieczeństwa” przed przeprowadzką do USA, po tym, jak ówczesny prezydent Donald Trump powiedział, że kraj nie zapłaci za ich ochronę.

Rzecznik rządu powiedział, że „system bezpieczeństwa ochronnego Wielkiej Brytanii jest dość rygorystyczny i proporcjonalny”.

Dodali: „Naszą wieloletnią polityką jest nieudostępnianie szczegółowych informacji na temat tych ustaleń. Mogłoby to narazić ich integralność i wpłynąć na bezpieczeństwo osób”.

 

Autor: 
Autor: BBC / Tłumacz: Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama