Czy powinniśmy się obawiać nowego wariantu koronawirusa?

Reklama

czw., 12/09/2021 - 00:29 -- MagdalenaL

(źródło zdjęcia: https://www.bbc.com/mundo/noticias-59459009)

W RPA odkryto Omikron, czyli nowy wariant SARS-CoV-2, który charakteryzuje się dużą ilością mutacji (55 w genomie i 32 w białku S). Rosnąca liczba zakażeń w RPA zaniepokoiła cały świat. Niektóre kraje zamknęły loty do Republiki Południowej Afryki, a od niektórych ekspertów można usłyszeć, że to „najniebezpieczniejszy wariant koronawirusa, z jakim mieliśmy do czynienia”. Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała go jako „niepokojący” i nazwała go grecką literą „omikron”.

Czy dostępne informacje potwierdzają jego niebezpieczeństwo? To fakty czy przypuszczenia? Kiedy będzie można zaklasyfikować go jako wariant „wzbudzający obawy”? Jakie konsekwencje niesie to w walce z pandemią? W kolejnych akapitach postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Sekwencja genomu wirusa (znanego również jako B.1.1.529) wskazuje na to, że ma 55 mutacji. 32 z nich znajdują się w białku S, które odgrywa szczególną rolę w infekcji komórek i odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Wiele z tych mutacji wykryto wcześniej w wariantach koronawirusa „wzbudzających obawy” i „wzbudzających zainteresowanie”, takich jak N501Y (występujący w wariantach alfa, beta, gamma), T951, T478K i G142D (z wariantu delta). Wykazano, że są powiązane z receptorem komórkowym ACE2 (S477N, Q498R) albo występują w miejscu łączenia się niektórych antyciał (G339D, S371L, S373P, S375F).

Jest dość niepokojące, że zawiera w sobie tak dużo znanych już mutacji. Jednak należy poczekać na odpowiednie eksperymenty, które pozwolą zobaczyć jakie są rezultaty, gdy mutacje się ze sobą połączą.

Efekty mutacji nie zawsze się ze sobą łączą, równie dobrze mogą się w takiej sytuacji zmniejszać.

Dopóki nie znamy jeszcze wyników laboratoryjnych, dzięki którym można by się dowiedzieć czy nowy wariant szybko się rozprzestrzenia lub to, jaką reakcję immunologiczną ma na niego organizm, nie należy panikować.

Światowa Organizacja Zdrowia określiła omikron wariantem „wzbudzającym obawy”, ponieważ może stwarzać większe ryzyko zakażenia, ale nie opublikowano jeszcze informacji, które potwierdzałyby te obawy.

Obserwacja nowego wariantu

Dość niepokojące jest to, że omikron szybko rozprzestrzenia się po RPA. Nie ma się co dziwić, że wykryto go w kraju, w którym dużo uwagi poświęca się obserwacji koronawirusa, a liczba szczepień jest wciąż zatrważająco niska.


(źródło zdjęcia: https://www.bbc.com/mundo/noticias-59459009)

Dzięki szczegółowej obserwacji sytuacji związanej z epidemią, wcześnie uzyskano jego sekwencję genetyczną (w momencie gdy w prowincji Gauteng, w której rozwinął się wariant, było tylko ok. 10 zakażeń na 100 tys. mieszkańców). W takich okolicznościach, nowy wariant bardzo szybko się rozprzestrzenia, co potwierdza coraz większa liczba zachorowań. Może też rozwijać się w miejscach, w których wcześniej nie było zakażeń.

Głównym powodem do obaw jest szybkie rozprzestrzenianie się wirusa. Należy jednak zauważyć, że, niestety, mutacje zachodzące w genomie są tak samo niepokojące. Na nowo rodzą się pytania o to, jak rozwinie się wariant z taką liczbą mutacji. Nikt nie zna jeszcze na to odpowiedzi. Istnieje podejrzenie, że omikron rozwinął się początkowo u osoby z osłabionym układem odpornościowym, chorującej na koronawirusa przez dłuższy okres. Następnie doszło do zakażenia innych osób, ale nie wiadomo w jakiej dokładnie kolejności.

Jak możemy chronić się przed nowym wariantem?

Należy kontynuować szczepienia, nosić maseczkę, utrzymywać dystans społeczny, wietrzyć przestrzenie zamknięte, starać się zmniejszyć szanse na zakażenie, a zwiększyć liczbę osób zaszczepionych na całym świecie, tym sposobem uniemożliwiając powstawanie nowych wariantów.

Istniało przekonanie, że po wariancie delta już nie spotkamy się z żadnym wariantem „wzbudzającym obawy”, niestety, omikron nas wszystkich zaskoczył. Może to wskazywać na to, że czeka nas jeszcze trochę takich nieprzyjemnych niespodzianek. Im szybciej uniemożliwimy koronawirusowi szanse na rozprzestrzenianie się i rozwój, tym będzie dla nas lepiej.

Autor: 
Autor: Fernando Gonzaléz Candelas / Tłum. Justyna Sitarz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama