Drugi najwyższy budynek na świecie wznosi się w Malezji

Reklama

śr., 12/08/2021 - 00:25 -- MagdalenaL

Credit: Fender Katsalidis

Iglica 118-piętrowego wieżowca wznosi się na ponad 2227 stóp (678,7896 metrów) nad stolicą Malezji, Kuala Lumpur.

Merdeka 118, który po ukończeniu budowy w przyszłym roku stanie się drugim najwyższym budynkiem na świecie, przewyższa chińską wieżę Shanghai Tower o wysokości 2,073 stóp (631,8504 metrów) i jest przyćmiony jedynie przez Burj Khalifa w Dubaju.

Podczas ceremonii zakończenia budowy iglicy we wtorek, premier Malezji Ismail Sabri Yaakob opisał projekt jako „ikoniczną wieżę przyszłości”.

„To nie tylko wielkie osiągnięcie w dziedzinie inżynierii” - powiedział dziennikarzom. „Jednak dodatkowo umacnia pozycję Malezji jako nowoczesnego i rozwiniętego kraju”.


Cyfrowy rendering pokazuje, jak wieża będzie wyglądać po ukończeniu pod koniec 2022 roku. Credit: Fender Katsalidis

W wieży o powierzchni 3,1 miliona stóp kwadratowych (około 0,121 miliona metrów kwadratowych), z czego ponad połowa będzie przeznaczona na biura, znajdą się również centrum handlowe, meczet, hotel Park Hyatt oraz najwyższy w Azji Południowo-Wschodniej taras widokowy. Na rozległym, czterohektarowym terenie znajdą się również przestrzenie publiczne i park na poziomie gruntu.

Położony w historycznej części Kuala Lumpur wieżowiec wznosi się nad Stadionem Merdeka, gdzie były przywódca Tunku Abdul Rahman ogłosił niepodległość Malezji w 1957 roku. Ismail Sabri, który został mianowany premierem w sierpniu, powiedział we wtorek, że projekt rzeźby „odzwierciedla obraz” Rahmana, który słynnie podnosi rękę, by krzyknąć „merdeka!”. (po malajsku „niepodległa!”) ponad sześć dekad temu.


Premier Malezji Ismail Sabri Yaakob (w środku) podczas ceremonii zakończenia budowy iglicy wieży. Credit: Syaiful Redzuan/Anadolu Agency/Getty Images

Australijska pracownia architektoniczna Fender Katsalidis, stojąca za projektem, powiedziała, że trójkątne szklane płaszczyzny na fasadzie budynku zostały zainspirowane wzorami znalezionymi w malezyjskiej sztuce i rzemiośle. Projekt również „symbolicznie (reprezentuje) bogatą mieszankę kulturową, która definiuje mieszkańców tego kraju” - podała firma w komunikacie prasowym.

W oświadczeniu, jeden z partnerów założycieli firmy, Karl Fender, dodał, że budynek został zaprojektowany tak, aby wzbogacić „społeczną energię i tkankę kulturową miasta”.

„Ponadto, osiągnięcie stworzenia drugiego najwyższego budynku na świecie celebruje lata planowania, rozwiązywania problemów, współpracy i ludzkiego wysiłku wymaganego do realizacji budynku o takiej złożoności” - cytuje się jego wypowiedź. „Osiągnięcie tego kamienia milowego wysokości jest mile widzianym bonusem”.

Ogłoszony w 2010 roku projekt rozpoczął się pięć lat temu, pomimo obaw wyrażanych przez niektórych lokalnych działaczy na rzecz dziedzictwa kulturowego o wpływ, jaki może mieć na historyczną okolicę.

Wprawdzie budynek miał zostać otwarty w tym roku, ale prace zostały tymczasowo wstrzymane w marcu 2020 r., gdy rząd Malezji wprowadził ścisłe środki ostrożności w celu zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19.

W ostatnich dekadach panorama Kuala Lumpur została przekształcona przez drapacze chmur, a malezyjska stolica jest obecnie 13. najwyższym miastem na świecie, według Council on Tall Buildings and Urban Habitat. Petronas Towers o wysokości 1,483 stóp (452.0184 metrów) były najwyższymi budynkami na świecie w latach 1998-2004, kiedy to zostały prześcignięte przez tajwański Taipei 101.

W 2019 roku 106-piętrowy Exchange 106 stał się najwyższym wówczas drapaczem chmur w Kuala Lumpur - i Azji Południowo-Wschodniej - pomimo uwikłania w kontrowersje finansowe skandalu 1MDB, które sprowadziły na byłego premiera kraju, Najiba Razaka, zarzuty karne obejmujące pranie brudnych pieniędzy i nadużycie władzy.

Autor: 
Oscar Holland / tłum. Magdalena Ambicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama