Migracja: Francja odrzuca możliwość wspólnych patroli z Wielką Brytanią

Reklama

pon., 12/06/2021 - 20:07 -- MagdalenaL

Źródło: https://www.lepoint.fr/monde/migrants-la-france-rejette-les-patrouilles-conjointes-avec-la-grande-bretagne-02-12-2021-2455055_24.php 

„Nie możemy zaakceptować tego, że brytyjska policja lub żołnierze patrolują nasze wybrzeża” – mówi Jean Castex 

Francuski premier Jean Castex, w liście do swojego brytyjskiego odpowiednika Borisa Johnsona, odrzucił jego propozycję „wspólnych patroli” na terytorium Francji, które mają na celu zapobieganie wjazdowi migrantów do Wielkiej Brytanii. „Zawsze byliśmy gotowi rozważyć i przedyskutować w dobrej wierze brytyjskie propozycje wzmocnionej współpracy. Przyjęliśmy niektóre, odmówiliśmy innych” – pisze Jean Castex w tekście, którego kopię posiada Agence France-Presse. „Nie możemy na przykład zaakceptować, że brytyjska policja lub wojsko patroluje nasze wybrzeża, to zagraża naszej suwerenności”- podkreśla. 

Boris Johnson złożył tę propozycję podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem, 25 listopada, dzień po incydencie na kanale La Manche, w którym zginęło 27 osób. Boris Johnson przedstawił swoją propozycję również w liście do Emmanuela Macrona, którego publikacja przez brytyjski rząd wywołała oburzenie w Paryżu i spowodowała nowy kryzys między obydwoma krajami. W swoim liście, Boris Johnson zaproponował również „dwustronną umowę o deportacji, aby umożliwić powrót wszystkich nielegalnych imigrantów, przekraczających kanał La Manche”. „Powrót migrantów nie jest dla nas opcją, nie jest ani poważnym, ani odpowiedzialnym sposobem podejścia do problemu”, powiedziało anonimowe źródło dla Agence France-Presse w Matignon.

Działania Castex na rzecz „bardziej efektywnej polityki migracyjnej”

„Ponad 700 policjantów i żandarmów codziennie patroluje wybrzeże Opal (na północy), aby zatrzymać prowizoryczne łodzie zmierzające w kierunku Anglii”, mówi Jean Castex w swoim liście. „Niektóre z tych operacji są realizowane za sprawą wkładu finansowego pańskiego rządu, zgodnie z naszymi umowami o współpracy” – wspomina. 

„Jednak te wysiłki pozwalają jedynie na powstrzymanie zjawiska, a nie na zapewnienie trwałej odpowiedzi” – powiedział premier Francji, wzywając Wielką Brytanię do prowadzenia „skutecznej polityki deportacyjnej” i otwarcia „dróg legalnej migracji dla tych, którzy mają uzasadnione powody, by chcieć wyjechać do tego kraju”. 

Autor: 
tłum. Piotr Nachyła
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama