Paryż: odsłonięcie rzeźby Aznavoura na Saint Germain des Prés

Reklama

ndz., 12/05/2021 - 23:46 -- MagdalenaL

Mer Paryża, Anne Hidalgo, odsłoniła w tę sobotę w dzielnicy swojego dzieciństwa - Saint Germain des Prés - rzeźbę zmarłego w 2018 roku francusko-ormiańskiego piosenkarza, Charlesa Aznavoura.

To dzieło z brązu, wykonane na podstawie gipsowego odlewu z 1964 roku, jest wynikiem pracy Alice Mélikian. Zostało wykonane z okazji pierwszej wizyty artysty w Armenii. Fundacja Aznavoura ofiarowała je miastu w październiku 2019 roku.

Odsłonięcie popiersia zostało zainaugurowane z okazji rocznicy urodzin piosenkarza, który przyszedł na świat 22 maja 1924 roku. Odbyło się w obecności członków jego rodziny. Rzeźbę zainstalowano na Carrefour de l'Odéon, w dystrykcie, w którym autor „La Bohême" spędził swoje dzieciństwo.

W obecności wybitnego poety Grand Corps Malade i Ambasador Armenii, Anne Hildago wyraziła podziw wobec „wyjątkowo długiej kariery” piosenkarza, jego „miłości do stolicy”, ale także potwierdziła swoje poparcie dla „narodu ormiańskiego” w konflikcie o Górski Karabach z sąsiednim Azerbejdżanem.

W tym samym czasie, w Stepanakercie, stolicy Górskiego Karabachu, odsłonięto kolejną rzeźbę Charlesa Aznavoura – powiedział Nicolas Aznavour, syn piosenkarza i współzałożyciel fundacji.

Azerbejdżan i Armenia starły się jesienią 2020 roku o kontrolę nad Górskim Karabachem. W wyniki konfliktu zginęło 6000 ofiar i zakończył się porażką Armenii, która musiała oddać Azerbejdżanowi kilka ważnych terytoriów.

W listopadzie Rada w Paryżu przegłosowała kilka środków mających pomóc ludności ormiańskiej w Górskim Karabachu i wyraziła życzenie uznania „Republiki Artsakh”.

Mer Paryża wezwała również do „powszechnego uznania ludobójstwa Ormian" z 1917 roku będącego „ciemną kartą naszej historii", przed którym uciekli rodzice Charlesa Aznavoura. Hidalgo potępiła „negację i propagandę, która pojawia się tu i tam, także na terytorium Francji”.

Autor: 
tłum. Piotr Nachyła
Polub Plportal.pl:

Reklama