Kumiko-zaiku - piękno tradycyjnego japońskiego rzemiosła

Reklama

ndz., 12/05/2021 - 00:23 -- MagdalenaL

Czym jest kumiko-zaiku?

Regularna forma i proste wzory, a przy tym niezwykle skomplikowany proces wytwarzania. Kumiko-zaiku to ozdobne wyroby rękodzielnicze wykonywane z drewna, zachwycające swoją elegancją. Można je zobaczyć między innymi w japońskich świątyniach.

Termin kumiko pierwotnie odnosił się do drobnych części potrzebnych do wykonywania mebli. Mówi się, że kumiko-zaiku powstało w osiemnastym wieku i wywodzi się z techniki znanej jako mitsukude, w której trójkąt równoboczny jest tworzony przez precyzyjne połączenie trzech cienkich desek.

Ponieważ kumiko-zaiku jest powszechnie produkowane w prefekturze Shimane, jest uznawane za tradycyjne rzemiosło tej prefektury. Mówi się, że kumiko-zaiku jest mandalą współczesnej Japonii, chociaż najstarsze wzory można znaleźć w głównej sali pięciopiętrowej pagody i centralnej bramy świątyni Houryūji, która jest historyczną budowlą z okresu Asuka (538-710).

W okresie Muromachi (1333-1573), kumiko-zaiku było używane do ozdabiania shoji (tradycyjne ekrany do dzielenia pokojów) oraz wielu innych przedmiotów, takich jak meble czy ozdoby architektoniczne.

Mówi się, że obecnie istnieje ponad 200 różnych wzorów i sposobów konstruowania kumiko-zaiku, co jest wielkim postępem w stosunku do prostych wzorów, które przeważały w okresie Edo (1603-1868).

Świat kumiko-zaiku jest żywym odzwierciedleniem japońskich pór roku, a światło i cienie, które tworzą, odgrywają ważną rolę w dekoracji japońskiej architektury.

Konstruowanie kumiko-zaiku


Zdjęcie: Tanaka Juuyoh

W kumiko-zaiku nie używa się gwoździ. Za pomocą wypustów i nacięć łączy się ręcznie kilkumilimetrowe, cienkie deseczki, czego rezultatem jest precyzyjny i regularny wzór. Dodatkowo można regulować grubość desek, a także robić w nich otwory i rowki, tworząc w ten sposób różne wzory.

Drewno używane do produkcji kumiko-zaiku to głównie cyprys i cedr. Ważne jest, aby dobrze znać ich właściwości, ponieważ kumiko musi być tworzone zgodnie z cechami charakterystycznymi dla danego rodzaju drewna.

Ważne jest również, aby rzemieślnik miał nie tylko umiejętności, ale także dobre oko do wyboru dobrej jakości drewna, ponieważ różnica zaledwie kilku milimetrów może uniemożliwić połączenie desek ze sobą.

Wzory kumiko-zaiku

Istnieje ponad 200 różnych wzorów kumiko-zaiku, ale główne wzory można podzielić na dwa rodzaje.

Pierwszym z nich jest tak zwane hishi-kumiko, który ma kształt podobny do liści orzecha wodnego. Jest to najbardziej podstawowy wzór. Kolejnym rodzajem jest koushi-kumiko, które opiera się na poziomych i pionowych liniach, łącząc drewno w siateczkowy wzór.

Są to najbardziej podstawowe wzory. Bardziej ozdobne dekoracje powstają poprzez włożenie w szczeliny odpowiednich kawałków drewna.

W przypadku tej dziedziny rękodzielnictwa, konieczne jest zmienianie drewna i narzędzi w zależności od rodzaju tworzonego wzoru, tak więc osiągnięcie mistrzostwa we wszystkich wzorach wymaga praktyki i doświadczenia.

Wykorzystywanie kumiko-zaiku


Źródło zdjęcia

Najstarsze wzory można oglądać we wspomnianej wcześniej świątyni Houryūji, gdzie można zobaczyć rodzaj kumiko-zaiku składający się z desek, w które wielokrotnie wkomponowany jest wzór połamanych swastyk (w tradycji buddyjskiej są one symbolem szczęścia).

Kumiko-zaiku zdobią świątynie w całej Japonii, na przykład Świątynię Jounji w mieście Machida w aglomeracji Tokio.

Nawet współcześnie kumiko-zaiku jest wykorzystywane do zdobienia domów i wnętrz w stylu japońskim. Ozdabia się nimi drzwi przesuwne, ściany działowe, ekrany shoji, a czasami nawet drzwi wejściowe. Ten rodzaj wzornictwa jest obecnie bardzo popularnym rodzajem tradycyjnego rzemiosła wśród Japończyków.

Piękno kumiko-zaiku


Zdjęcie: Tanaka Juuyoh

Piękno kumiko-zaiku, z regularnością i symetrią przeplatanych wzorów, może wzbudzać w obserwatorach poczucie elegancji. Ta światowej klasy technika obróbki drewna, zrodzona z historii Japonii, jest niewątpliwie istotnym elementem japońskiej architektury.

Być może kiedyś będziesz mieć okazję odwiedzić świątynie, takie jak Horyūji i Jounji, aby zobaczyć piękno Kumiko-zaiku na własne oczy.

Autor: 
tłum. Katarzyna Barańska
Polub Plportal.pl:

Reklama