Kto jest pierwszym w Europie przypadkiem wariantu Omicron?

Reklama

sob., 12/04/2021 - 14:14 -- MagdalenaL

Tłum pieszych spaceruje wzdłuż głównej ulicy w Dortmundzie, Niemcy. Źródło: EFE

Tytuł oryginalny: Kto jest pierwszym w Europie przypadkiem wariantu Omicron? Belgijka, która udała się w podróż do Egiptu

Młoda kobieta nie była zaszczepiona i jedenaście dni po powrocie z wjazdu, zaczęły pojawiać się u niej objawy. 

 

Kobieta z objawami koronawirusa po podróży do Egiptu, z międzylądowaniem w Turcji, jest pierwszym potwierdzonym w Belgii przypadkiem pacjenta zakażonego nowym wariantem B.1.1.529, znanym jako "Nu", początkowo zlokalizowanym przez środowisko naukowe w krajach południowej Afryki.

Diagnoza ta została potwierdzona przez Szpital Uniwersytecki UZ Leuven, po zbadaniu niezaszczepionej młodej kobiety, u której objawy zaczęły pojawiać się jedenaście dni po podróży do Egiptu - donosi belgijski kanał RTBF.

Jest to pierwszy w Europie potwierdzony przypadek nowego wariantu, który przypisywany jest krajom z południowej Afryki. Jednakże, według informacji podanych w sprawie, pacjentka, posiadająca wysoką wiremię, nie wydaje się mieć ostatnio żadnych powiązań z tym regionem. 

Diagnoza zbiega się z propozycją Komisji Europejskiej, by zamknąć wspólną granicę dla lotów do i z regionu południowej Afryki, co ma rozważyć  27 państw członkowskich. 

Zanim ujawniono w Belgii przypadek zarażonej młodej kobiety, belgijski Minister Zdrowia, Frank Vandenbroucke, powiedział na konferencji prasowej, że w pełni popiera propozycję ograniczenia lotów do tego regionu w ramach "ostrożności", pomimo faktu, że "niewiele jeszcze wiadomo" na temat tego wariantu.

Autor: 
tłum. Magdalena Wąsala
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama