Wzrost wynagrodzeń to ściema. Zarabiamy mniej niż przed rokiem

Reklama

pon., 11/29/2021 - 06:15 -- zzz

Jeśli inflacja nadal będzie rosnąć (ekonomiści spodziewają się jej szczytu powyżej 8 proc. na początku 2022 roku), to już niedługo realny wzrost płac w Polsce może stać się ujemny tzn., że przeciętny pracownik będzie realnie zarabiał mniej niż rok wcześniej. Jeszcze gorzej nasze dochody wypadają jeśli przeliczymy złotego na euro, dolara i złoto.

Najnowszy raport GUS-u stwierdza, że w październiku średnie wynagrodzenie w dużych firmach zbliżyło się do 6 tys. zł. Nominalnie było to o 8,4 proc.  więcej niż przed rokiem. A więc całkiem spory wzrost. Przy tym biorąc pod uwagę to, że znaczną część nominalnego wzrostu wynagrodzeń pochłonęła inflacja, którą w październiku GUS oszacował aż na 6,8 proc. W rezultacie realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniosła tylko 1,49 proc., co było najniższym wynikiem od zeszłorocznego sierpnia -czytamy na portalu.

W perspektywie dłuższego czasu nasze dzisiejsze pensje jeszcze gorzej wypadają w przeliczeniu na złoto, euro i dolary. Przy tego typu obliczeniach zawsze pojawia się liczne grono sceptyków, którzy podważają sens przeliczania polskich wynagrodzeń na główne waluty wymienialne (w tym na złoto). 

Trzaskowski o pensjach: Nie ma pieniędzy na podwyżki dla wszystkich

- Uważam jednak, że takie przeliczenia mają sens. I to z kilku powodów. Po pierwsze, złoty nie jest i raczej nigdy nie będzie walutą, którą będzie można płacić poza Polską. Chcąc wyjechać gdziekolwiek za granicę, musimy wymienić nasze pieniądze albo bezpośrednio na walutę kraju naszej destynacji, albo na euro czy dolary. Po drugie, dla zagranicznych przedsiębiorców inwestujących w Polsce liczy się koszt pracy wyrażony w walucie, w której uzyskują oni przychody. Czyli zwykle w EUR lub USD. To właśnie ten czynnik decyduje o cenowej konkurencyjności polskich pracowników i fabryk zlokalizowanych w naszym kraju. Same płace wyrażone w PLN są tu mało istotne - pisze Krzysztof Kolany główny analityk Bankier.pl.

ceny złota 11 2021

Autor: Grafika SELink: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-Xm3E-5pRD-edCH_ceny-zlota-...

 

Jak wylicza Kolany z Bankier.pl, patrząc na dolarowe płace Polaków z szerszej perspektywy, wyraźnie widać, że dopiero w ostatnim miesiącu 2020 r. udało się pokonać szczyt z lipca 2008 r. (1564,75 USD). Rzecz jasna sporą rolę odgrywa tu kurs dolara. W lipcu 2008 r. nominalne przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 3222,47 zł, jednak za dolara płacono wówczas zaledwie 2,06 zł. Pokryzysowy wystrzał kursu USD/PLN do ponad 3,60 zł sprawił, że równowartość przeciętnego wynagrodzenia w Polsce już w lutym 2009 r. sięgnęła 879 USD, a więc 43 proc. mniej niż zaledwie pół roku wcześniej.

Autor: 
zzz
Źródło: 

superbiz.se.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama