Śmierć na kanale: Co wiemy do tej pory?

Reklama

ndz., 11/28/2021 - 20:32 -- MagdalenaL

Co najmniej 27 osób zginęło próbując przepłynąć przez kanał La Manche na małej łodzi. Oto co wiemy...

Łódź rybacka ogłosiła alarm w środę po południu po zauważaniu kilku osób w morzu, u północnych wybrzeży Francji.

Ci, którzy utonęli to 17 mężczyzn, siedem kobiet – z których jedna była w ciąży – i troje dzieci, powiedział francuski urzędnik.

Wspólna akcja poszukiwawcza i ratunkowa władz brytyjskich i francuskich została rozpoczęta, a ostatecznie odwołana późno w środę.

Dwie osoby zostały uratowane i znajdują się w stanie krytycznym z ciężką hipotermią we francuskim szpitalu. Jeden z nich pochodzi z Iraku, drugi jest Somalijczykiem, powiedział w radio RTL minister spraw wewnętrznych Francji Gernald Darmanin.

Przeprowadzenie sekcji zwłok i identyfikacja ofiar będzie miała miejsce w ciągu najbliższych dni w Lille, na północy Francji, jak potwierdziła prokurator Carole Etienne.

Francuskie media podają, że są to prawdopodobnie iraccy lub irańscy Kurdowie.

Co spowodowało zatonięcie łodzi?

Przyczyna wypadku pozostaje nieznana, ale kiedy długa, nadmuchiwana łódź, z której korzystali migranci, została znaleziona przez ratowników, była już w większości opróżniona z powietrza.

Darmanin opisał łódź jako ponton, który był „niezwykle kruchy”.

Powiedział, że „była jak basen, który można nadmuchać w ogrodzie”.

Jest to rodzaj łodzi często używany przez sieci przemytników ludzi, aby przedostać migrantów przez kanał, a teraz został wysłany do Lille, aby został zbadany.

Francuska policja twierdzi, że łódź wyruszyła z okolic Dunkierki, na wschód od Calais.

Rybacy w tym rejonie powiedzieli, że spokojna pogoda skłoniła większą liczbę migrantów niż zwykle do podjęcia próby przeprawy w środę.

Według doniesień, w ciągu dnia około 25 łodzi próbowało przeprawić się na drugą stronę.

Aresztowano pięciu domniemanych handlarzy powiązanych z tym incydentem.

Dwie osoby już pojawiły się w sądzie, a prokuratorzy wszczęli dochodzenie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci, powiedział Darmanin.


Źródło zdjęcia

Reakcja międzynarodowa

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że jest ”zszokowany, zbulwersowany i głęboko zasmucony”.

Przewodniczył nadzwyczajnemu spotkaniu Cobry w tej sprawie w środę wieczorem, a po nim powiedział, że Francja nie zrobiła wystarczająco dużo, aby powstrzymać łodzie opuszczające ich brzegi.

  • Wielka Brytania wzywa do rozprawienia się z przemytnikami po śmierci migrantów

Francja ostrzegła Wielką Brytanię, aby nie upolityczniała tej sprawy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że nie pozwoli, aby kanał La Manche stał się „cmentarzem” i obiecał dowiedzieć się, kto jest za to odpowiedzialny.

Jego rząd ma odbyć nadzwyczajne posiedzenie jeszcze w czwartek.

Rozmawiali w środę wieczorem i zgodzili się co do znaczenia bliskiej współpracy w Belgii i Holandii, a także innymi krajami europejskimi, aby rozwiązać problem, zanim ludzie dotrą do francuskiego wybrzeża.

Francuski premier Jean Castex powiedział, że incydent był „tragedią” , a ci którzy zginęli, byli ofiarami „przestępczych przemytników”.

Natacha Bouchart, burmistrz Calais, wskazała palcem prosto na Wielką Brytanię, mówiąc: „Winny jest rząd brytyjski. Uważam, że Boris Johnson, przez ostatnie półtora roku, cynicznie postanowił obwiniać Francję”.

Łodzie wciąż przepływają

Pomimo środowej tragedii, ludzie nadal próbują pokonać niebezpieczną 20-milową (32-kilometrową) podróż przez kanał La Manche. W czwartek do Dover przypłynęły kolejne dwie łodzie, na których znajdowało się około 40 osób, mówił Simon Jones z BBC.

Wszystko to dzieje się tydzień po tym, jak duży obóz migrantów w pobliżu Dunkierki w północnej Francji został zlikwidowany, a 1500 migrantów było ewakuowanych z tego miejsca.

Ponad 25,000 osób odbyło w tym roku niebezpieczną podróż z Francji do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche na małych łodziach.

  • Co dzieje się z migrantami wyłowionymi w kanale La Manche?
  • Dlaczego migranci przepływają przez kanał La Manche?

To więcej niż w jakimkolwiek innym roku i ponad trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

Przemawiając do BBC News, prezes i przewodniczący portów w Calais i Boulogne, Jean-Marc Puissesseau, powiedział: „Nawet jeśli morze nie wygląda na tak wzburzone, na środku [kanału La Manche] zawsze jest wiele fal. To jest niebezpieczne”.

W ciągu ostatnich 20 lat, zorganizowane gangi przestępcze stworzyły cały przemysł w przemycie ludzi z Azji i Afryki przez Europę.

Przez lata przemytnicy organizowali wysyłanie ludzi przez kanał La Manche w ciężarówkach. Ale w miarę zaostrzania ochrony portów, podejmowano coraz więcej prób wysyłania ludzi łodziami.

Autor: 
tłum. Magdalena Hałasa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama