Indie chcą zakazać prywatnych kryptowalut i wprowadzić oficjalną cyfrową walutę

Reklama

sob., 11/27/2021 - 10:25 -- MagdalenaL

Proponowana ustawa jest skutkiem krachu na rynku kryptowalut w Chinach, gdzie organy nadzoru finansowego i bank centralny zakazały transakcji przy użyciu wszystkich cyfrowych walut.

Propozycje indyjskiego rządu zostały umieszczone w parlamentarnym biuletynie, który zawiera listę planowanych ustaw, a jeden ze znajdujących się tam paragrafów to „Projekt ustawy o kryptowalutach i regulacji oficjalnej waluty cyfrowej, 2021”.

Towarzyszący projektowi ustawy opis wydaje się dopuszczać pewną możliwość korzystania z kryptowalut. Zapisano tam następujące sformułowania: „Opracowanie ram ułatwiających stworzenie oficjalnej waluty cyfrowej wydawanej przez Bank Rezerw Indii,” oraz „Projekt ustawy ma na celu prohibicję wszystkich prywatnych kryptowalut w Indiach, jednak zezwala na szczególne wyjątki, aby promować gruntowną technologię kryptowalut i jej zastosowania.” 

Premier Indii, Narendra Modi, powiedział w zeszłym tygodniu, że kryptowaluty mogą „zepsuć naszą młodzież”, zaś krajowy bank centralny, wraz z innymi bankami centralnymi, wielokrotnie ostrzegał, że mogą one budzić „poważne obawy odnośnie stabilności makroekonomicznej i finansowej”.

We wrześniu Salwador został pierwszym krajem, który zaakceptował jedną z kryptowalut, bitcoina, jako legalny środek płatniczy. Jednak największe gospodarki świata są zwykle ostrożne wobec cyfrowych walut. Zastępca prezesa Banku Anglii, Sir Jon Cunliffe, ostrzegł, że są one w stanie spowodować krach finansowy. Pomimo tego, Bank Anglii i Skarb Państwa Jej Królewskiej Mości szykują się w przyszłym roku do rozpoczęcia formalnych konsultacji na temat cyfrowej waluty brytyjskiego banku centralnego.

Indie wywołały tym posunięciem silną wyprzedaż na krajowym rynku cyfrowych walut, w tym gwałtowne załamanie powiązanej z dolarem kryptowaluty tether (USDT) o 25% do niemal 60 rupii w środę. Na rynkach światowych cena bitcoina – najbardziej znanej kryptowaluty – spadła o 2.7% do 56 171 dolarów.

Laith Khalaf, szef działu analiz inwestycyjnych na platformie inwestycyjnej AJ Bell, powiedział: „Plan Indii, aby zakazać kryptowalut, nie odbił się jeszcze na cenie bitcoina tak mocno, jak letni krach w Chinach, tym niemniej stawia kolejną już przeszkodę na drodze do rozwoju kryptowalut jako ekonomicznej siły w rzeczywistym świecie.”

Khalaf dodał, że przyjęcie bitcoina w Salwadorze wydaje się być wyjątkiem, oraz że „kryptowaluty będą nieuchronnie spotykać się z kolejnymi dużymi kontrolami bądź zakazami w kolejnych systemach prawnych na całym świecie”.

We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy, dzień po tym, jak Salwador ogłosił propozycje utworzenia pierwszego „miasta bitcoina”, ostrzegł kraj przed jego pośpiechem w akceptowaniu kryptowalut. 

 

Autor: 
Autor: Dan Milmo/The Guardian; Tłum.: Marcin Lejza
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama