Niedobór wody na Haiti: „Codziennie modlimy się o deszcz''

Reklama

pt., 11/26/2021 - 00:17 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Niedobór paliwa doprowadził do chaosu i spowodował również inne niedobory

Brak paliwa spowodowany przez gangi blokujące drogi dojazdowe do terminali dystrybucyjnych pogrąża Haiti w dalszym chaosie.

Mieszkańcy stolicy Port-au-Prince mówią, że nie mogą zaopatrzyć się w wodę pitną, ponieważ pompy przestały działać z powodu braku benzyny.

Dostawy wody butelkowanej również zostały przerwane, co oznacza, że wielu mieszkańców musi korzystać z deszczówki.

„Codziennie modlimy się o deszcz" - powiedziała agencji Reuters jedna z kobiet.

Ciężarówki przewożące paliwo nie były przepuszczane przez członków gangu blokujących wejścia do portu.

Haitańskie gangi od dawna wymuszają haracze na dostawcach, ale sytuacja uległa eskalacji od czasu zamordowania przez najemników prezydenta Jovenela Moïse'a w lipcu.

W próżni władzy, która powstała po zabójstwie prezydenta, przywódcy gangów stali się bardziej bezczelni i zintensyfikowali swoją działalność przestępczą, która obejmuje porwania dla okupu i wymuszenia.

Były policjant, który przewodzi sojuszowi dziewięciu najpotężniejszych gangów w Port-au-Prince, zademonstrował swoją siłę w zeszłym miesiącu, kiedy jego zwolennicy otworzyli ogień pod pomnikiem, gdy premier Ariel Henry miał złożyć wieniec.

Premier i jego ochroniarze uciekli, a otoczony przez dobrze uzbrojonych, zamaskowanych ludzi, Barbecue wykonał pokaz samodzielnego złożenia wieńca.

Na konferencji prasowej w zeszłym miesiącu powiedział, że jego przestępczy sojusz, G9 i Rodzina, stoi za blokadami wokół terminalu paliwowego.

Powiedział, że nie pozwoli na dostarczenie paliwa, dopóki premier Ariel Henry nie ustąpi.

Braki paliwa były tak poważne, że zagroziły życiu pacjentów w szpitalach, które są uzależnione od zasilanych paliwem generatorów zasilających sprzęt ratujący życie.

Miało to jednak również wpływ na wiele innych kluczowych towarów, których dostawa lub produkcja zależy od kierowców ciężarówek.

Guito Edouard, który kieruje haitańską Dyrekcją Wody Pitnej, mówi, że niektórzy członkowie gangów zrozumieli potrzebę ludzi w kwestii wody, ale inni nie: „Mamy dużą infrastrukturę opanowaną przez uzbrojone grupy. Używamy różnych strategii społecznych, aby wyjaśnić im, że woda jest potrzebą publiczną. Niektórzy rozumieją, ale inni nie akceptują tego komunikatu”.

Autor: 
tłum. Monika Śledziona
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama