Powodzie powrócą na Ziemię w ciągu 100 milionów lat

Reklama

czw., 11/25/2021 - 10:18 -- MagdalenaL

Pierwotna Ziemia doświadczała okresowych epizodów powodzi. Poprzedzające je burze, szerokość setek kilometrów i mogły zrzucać ogromne ilości deszczu w ciągu kilku godzin. Według nowego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Harvarda (USA), okresy suszy, po których następowały ulewne deszcze prowadzące do powodzi, mogą powtarzać się w ciągu 100 milionów lat od teraz.

 

To prawda. Ziemia prawdopodobnie doświadczyła tych okresów kilka razy w swojej zamierzchłej przeszłości i doświadczy ich ponownie za 100 milionów lat licząc od teraz, Naukowcy, którzy oparli swoje wyniki na symulacjach komputerowych mówią, że stanie się to w miarę jak Słońce będzie świecić co raz mocniej.

"Gdyby spojrzeć na dużą część dzisiejszych lasów tropikalnych, zawsze gdzieś pada deszcz" - mówi Jacob Seeley, doktor nauk o środowisku i inżynierii na Harvard's John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) i Harvard's Department of Earth and Planetary Sciences. "Odkryliśmy, że w ekstremalnie ciepłym klimacie, na dużej części oceanu może być kilka dni bez deszczu. Nagle nad prawie całym obszarem powstanie potężna burza, która zaleje nas ogromną ilością deszczu. Potem przez kilka dni nastanie spokój i wszystko zacznie się od nowa".

"Ten epizodyczny cykl powodzi jest nowym i całkowicie nieoczekiwanym stanem atmosfery", mówi Robin Wordsworth, profesor na Gordon McKay of Environmental Science and Engineering w SEAS i główny autor badania opisanego w czasopiśmie naukowym Nature.

Te badania rzucają nowe światło nie tylko na odległą przeszłość i przyszłość Ziemi, ale mogą również pomóc w zrozumieniu klimatu planet pozasłonecznych  krążących wokół odległych gwiazd.

Symulacja komputerowa

W modelu atmosferycznym, Seeley i Wordsworth zwiększyli temperaturę morza na Ziemi do 54°C poprzez dodanie większej ilości CO2 do atmosfery (około 64 razy więcej niż obecnie) albo zwiększając jasności Słońca o około 10%.

Co się dzieje przy tych temperaturach? 

Kiedy powietrze przy powierzchni staje się bardzo ciepłe, absorpcja światła słonecznego przez parę wodną nagrzewa je i tworzy tak zwaną "warstwę hamującą" - barierę, która zapobiega wznoszeniu się chmur konwekcyjnych w górne warstwy atmosfery, jak również tworzeniu się chmur deszczowych. Oznacza to, że w górnych warstwach atmosfery formują się chmury, z których deszcz wyparowuje zanim dotrze do powierzchni (zwracając całą wodę z powrotem do systemu).

Po kilku dniach chłodzenie wyparne spowodowane burzami w górnych warstwach atmosfery powoduje erozję bariery, wywołując potop, jakiego doświadczano kilkakrotnie w historii Ziemi. Po burzy, chmury rozwiewają się, a opady ustają na kilka dni. W tym czasie cykl zaczyna się od nowa.

"Nasze badania pokazują, że system klimatyczny kryje przed nami jeszcze wiele niespodzianek" - powiedział Seeley.

 

"To badanie ujawniło nową fizykę w klimacie, który tylko nieznacznie różni się od dzisiejszej Ziemi z perspektywy planety. Stawia to nowe pytania dotyczące ewolucji klimatu na Ziemi i innych planetach, nad którymi będziemy pracować jeszcze przez wiele lat" - podsumowuje Wordsworth.

 

Autor: 
Autor: Sarah Romero Tłumaczenie: Julia Śliwak
Polub Plportal.pl:

Reklama