Prezydent Republiki Czeskiej od ponad tygodnia przebywa w szpitalu, jego stan zdrowia jest nieznany.

Reklama

pt., 10/22/2021 - 11:29 -- MagdalenaL

77-letni prezydent Czech Milosz Zeman, który od ponad tygodnia przebywa w szpitalu, w najbliższych tygodniach nie będzie mógł wykonywać swoich obowiązków. Krajowy parlament uważa to za wystarczający powód do tymczasowego odsunięcia go od władzy. Zostało to zgłoszone przez Reuters.

Zeman trafił do szpitala dzień po wyborach parlamentarnych w Czechach, które odbyły się w dniach 8-9 października, w których zwyciężyła opozycja koalicja SPOLU, kierowana przez Petera Fiala. Drugie miejsce zajęła partia ANO, urzędującego premiera Andrieja Babisz, zbliżona do Zemana.

Przypomnijmy, że przed wyborami dziennikarze opublikowali śledztwo w sprawie wycieku dokumentów prawnych Pandora Papers, zgodnie z którymi Babisz wykorzystywał spółki offshore do kupowania nieruchomości na Riwierze Francuskiej, w tym zakupu tam całego zamku.

Śledztwo ogłosiło Narodowe Centrum Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej. Babisz powiedział, że opublikowanie tych danych miało na celu zdyskredytowanie go w przeddzień wyborów.

Po wyborach Zeman zdążył spotkać się z Babiszem i oświadczył, że jest gotów zlecić mu utworzenie rządu. Sam premier przyznał się już do porażki i zadeklarował gotowość  przejścia do opozycji. Po spotkaniu Zeman trafił do szpitala. Jego dokładna diagnoza jest wciąż nieznana.

Dopiero 18 października, ponad tydzień po hospitalizacji, lekarze czeskiego prezydenta poinformowali przewodniczącego izby wyższej parlamentu Milosza Vystrczila, że ​​Zeman prawdopodobnie nie będzie mógł wrócić do pracy w najbliższych tygodniach.

Z tego powodu, mówi Vystrczil, parlament powinien przedyskutować możliwość wykorzystania mechanizmów konstytucyjnych do tymczasowego pozbawienia Zemana jego prezydenckich uprawnień. 19 października przywódcy Senatu spotkają się z niższymi partiami partyjnymi w celu ustalenia dalszych kroków.

 

Autor: 
Autor: Oleg Pavlyuk; tłum. Anastasiia Vasylchenkov.
Polub Plportal.pl:

Reklama