WHO chce zapewnić biednym krajom tanie leki przeciwko COVID-19 – Reuters

Reklama

czw., 10/21/2021 - 21:59 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Pixabay

WHO chce dostarczać biednym krajom leki przeciwko COVID-19 po niskiej cenie. Planują zakup do 28 milionów cykli leczenia.

Jest to zapisane w draft projekcie dokumentu, z którym zapoznał się Reuters.

Jest to część programu mającego na celu zapewnienie sprawiedliwego dostępu biednych krajów do szczepionek, testów i leczenia COVID-19.

Dokument nie określa jednoznacznie, jaki będzie lek. Ale w publikacji zauważono, że jednym z leków zawartych w kursie będzie prawdopodobnie eksperymentalny „Molnupiravir”.

Kurs takiego leku będzie kosztował 10 dolarów dla pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami. Dla porównania pięciodniowy kurs w Stanach Zjednoczonych kosztuje teraz 700 dolarów.

Molnupiravir to eksperymentalny preparat w postaci pigułek, który może zostać pierwszym szeroko dostępnym lekiem przeciwko COVID-19. Twórcy twierdzą, że zmniejsza on liczbę hospitalizacji wśród pacjentów z ryzykiem COVID-19 o 50%, a także znacznie zmniejsza śmiertelność.

Zgodnie z dokumentem, do końca listopada planowane jest zawarcie umowy na dostawę „doustnego leku ambulatoryjnego”, który ma być dostępny od pierwszego kwartału przyszłego roku. Planuje się zakup do 28 milionów kursów leczenia w ciągu 12 miesięcy.

Dokładna ilość będzie zależeć od dostępności leku, zaleceń klinicznych i objętości, które zmieniają się wraz ze zmieniającymi się potrzebami.

Autor: 
Boris Tkachuk / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama