Były sekretarz stanu USA Colin Powell zmarł z powodu powikłań COVID-19

Reklama

śr., 10/20/2021 - 23:58 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

 

Colin Powell który był sekretarzem stanu USA w latach 2001-2005, zmarł w wieku 84 lat z powodu powikłań COVID-19. Krewni eks-sekretarza poinformowali, że został w pełni zaszczepiony przeciwko koronawirusowi.

Zostało to zgłoszone przez Associated Press, powołując się na doniesienia jego rodziny.

Powell został pierwszym Afroamerykaninem, który pełnił funkcję przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (1989-1993) i sekretarza stanu.

Powell urodził się w rodzinie imigrantów z Jamajki. W 1983 r. został asystentem sekretarza obrony, a w 1987 r. doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Ronalda Reagana.

Podczas kadencji Powella jako przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabu z powodzeniem przeprowadził operację wojskową w Panamie, wygrał wojnę w Zatoce Perskiej i przywrócił legalnie wybrany rząd na Haiti.

Według Reutersa Powell przez dziesięciolecia był jedną z najbardziej znanych czarnoskórych postaci w Stanach Zjednoczonych. Został mianowany na wyższe stanowiska przez trzech prezydentów kraju.

Jednak w karierze Powella był i negatyw. W 2003 roku prezydent USA George W. Bush stanął przed Radą Bezpieczeństwa ONZ i powiedział, że prezydent Iraku Saddam Husajn jest zagrożeniem dla świata ze względu na swoje zapasy broni chemicznej i biologicznej.

Powell odkrył później, że przemówienie głowy Państwa zawierało nieścisłości i zniekształcone informacje. Ówczesny sekretarz stanu powiedział, że ten moment był „plamą”, która zawsze będzie na jego dorobku.

Mimo to Powell mógł nawet zostać pierwszym czarnoskórym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Przynajmniej rozważał taką możliwość w 1996 roku. Jednak żona namówiła go, żeby nie kandydował – dbając o jego bezpieczeństwo.

Autor: 
Ostap Kramar / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama